Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Kwiecień 2017
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Ratunek dla chorwackiego Agrokoru
2017-04-10Największa chorwacka firma Agrokor, działająca głównie w sektorze handlowo-spożywczym, znajdująca się od kilku miesięcy w poważnych tarapatach finansowych, za zgodą jej właściciela – Ivicy Todorić, przejdzie pod kontrolę państwa. Przyjęcie takiego rozwiązania, w celu uniknięcia bankructwa firmy było możliwe dzięki specjalnej ustawie przyjętej przez chorwacki parlament dotyczącej specjalnego nadzoru nad spółkami o szczególnym znaczeniu dla tamtejszej gospodarski. Ustawa, określana mianem „Lex Agrokor” przekazuje państwu kluczową rolę w procesie restrukturyzacji firmy. Proces ten może potrwać do 15 miesięcy, w okresie których zawieszone zostaną wszystkie obecne zadłużenia spółki. Ratowanie holdingu Agrokor, kierującego między innymi takimi chorwackimi sieciami handlowymi jak Konzum czy Mercator, jest tym istotniejsze, że jego bankructwo miałoby fatalne skutki dla całego systemu gospodarczego kraju. Koncert Agrokor działa nie tylko w Chorwacji, ale również na rynkach innych krajów bałkańskich. Łącznie zatrudnia na wszystkich rynkach około 60 mln osób, z czego w samej Chorwacji około 40 tysięcy.
Problemy Agrokoru trwają od dawna – już we wrześniu ubiegłego roku zadłużenie holdingu wobec banków przekraczało kwotę 2,5 mld euro. Firma posiada kredyty zaciągnięte głównie w bankach rosyjskich Sberbank i VTB, stanowiące 87 procent całościowego zadłużenia Agrokoru wobec sektora bankowego, ale również w Erste Banku i we wszystkich bankach chorwackich. Oprócz tego płatności wobec dostawców wynoszą obecnie ponad 2 mld euro.
Źródło: vecernji.hr, jutarnji,hr
Od 7 kwietnia zaostrzone kontrole na chorwackich przejściach granicznych
2017-04-07Od dzisiaj w Chorwacji, jak również we wszystkich pozostałych krajach UE, obowiązują nowe przepisy dotyczące przekraczania granicy zewnętrznej przez obywateli państw członkowskich. Nowe przepisy wynikają z rozporządzenia (UE) 2017/458 Parlamentu Europejskiego i Rady z 15 marca 2017 r. zmieniającego rozporządzenie (UE) 2016/399 w odniesieniu do zintensyfikowania odpraw na granicach zewnętrznych z wykorzystaniem odpowiednich baz danych. W związku z wprowadzonym rozporządzeniem Republika Chorwacji jest zobowiązana do zapewnienia kontroli wszystkich osób przekraczających granice wewnętrzne UE (przejścia ze Słowenią i Węgrami) oraz granice zewnętrzne (wszystkie pozostałe przejścia).
Dane osób przekraczających granicę, chorwaccy funkcjonariusze Straży Granicznej weryfikować będą w dwóch europejskich bazach danych – w krajowym rejestrze danych chorwackiego Ministerstwa Spraw Wewnętrznych oraz w międzynarodowej bazie Interpolu. Do tej pory kontroli takiej nie byli poddawani obywatele państw członkowskich UE i krajów należących do strefy Schengen oraz członkowie ich rodzin. Konieczność weryfikacji od 7 kwietnia dokumentów również tych osób może spowodować wydłużenie odpraw na granicach. Obywatele państw trzecich (spoza UE) muszą spełniać dodatkowe wymagania, aby przekroczyć granicę Chorwacji, w tym posiadać ważny paszport umożliwiający przekroczenie granicy, którego ważność nie może upływać wcześniej niż minimum trzy miesiące od planowanego wyjazdu z kraju członkowskiego, udokumentować cel i warunki planowanego pobytu w Chorwacji oraz posiadać wystarczające środki na utrzymanie, zarówno w czasie pobytu, jak również na okres powrotu do swojego kraju.
Chorwackie służby graniczne zapewniają, że nawiązały współpracę ze służbami słoweńskimi i węgierskimi, w celu podjęcia środków mających na celu jak największe usprawnienie nowych procedur granicznych i zapewnienia jak najmniejszego wpływu zaostrzonych przepisów na przepustowość granic.
Źródło: vecernji.hr, msz.gov.pl