Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Lipiec 2013
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Tunel Sveti Ilija oddany do użytku
2013-07-09Wczoraj do użytku oddany został liczący 4249 metrów tunel Sveti Ilija, łączący Zagvozd z Bašką Vodą. W tunelu znajdują się dwa pasy ruchu, a jezdnia ma łączną szerokość 7,7 metrów. Dozwolona prędkość, z jaką będzie można poruszać się w tunelu to 80 km/h.
Prace nad budową tunelu, który jest obecnie czwartym pod względem długości tunelem w Chorwacji, rozpoczęte zostały w marcu 2008 roku. Pierwotnie zakończenie budowy tunelu planowano na koniec 2010 roku, jednak ze względu na liczne protesty dotyczące budowy, a dotyczące między innymi konieczności likwidacji gajów oliwnych, tunel oddano do użytku dopiero teraz.
Opłata za przejazd tunelem pobierana będzie od strony zachodniej, na bramkach „Biokovo”. Będzie to pierwsza w Chorwacji w pełni zautomatyzowana stacja poboru opłat. Opłatę będzie można uiszczać również przy pomocy urządzeń ENC, a także w automatycznej kasie. Automatyczna kasa przyjmować będzie następujące środki płatnicze: karty kredytowe, monety o nominałach 1, 2 i 5 kun, a także banknoty o nominałach 10, 20, 50, 100 i 200 kun. Reszta wydawana będzie wyłącznie w monetach.
Opłata za przejazd samochodem osobowym wyniesie 20 kun. Kierowcy motocykli zapłacą za przejazd 12 kun, zaś samochodów ciężarowych 66 kun.
Źródło: hrt.hr, hac.hr
Dalszy ciąg protestów sprzedawców
2013-07-02W związku z zapowiedzianymi protestami przeciwko wprowadzeniu obowiązku wprowadzenia kas fiskalnych, część zagrzebskich targowisk i bazarów jest dziś opustoszała. Zdaniem sprzedawców wprowadzenie w życie przepisów obowiązujących od 1 lipca, a wiążących się z koniecznością dokumentowania sprzedaży na targowiskach i bazarach za pomocą kas fiskalnych, z technicznych względów nie jest możliwe.
Grupa około tysiąca sprzedawców udała się przed chorwackie Ministerstwo Finansów, z zamiarem podjęcia w tej kwestii rozmów z ministrem finansów Slavko Liniciem. Propozycje protestujących, sprowadzające się do wprowadzenia w miejsce kas fiskalnych innej formy kontroli opodatkowania, zostały przez ministra odrzucone, w związku z czym zagrzebscy sprzedawcy planują kontynuowanie akcji protestacyjnej. Z racji tego, że głównym argumentem sprzedawców był fakt braku zaplecza technicznego, jaki umożliwiałby użycie kas fiskalnych, minister Linić obiecał, iż przez najbliższy miesiąc działalność sprzedawców na targowiskach nie będzie kontrolowana. W czasie tym sprzedawcy, którzy jeszcze nie dokonali zakupu kas fiskalnych, powinni nabyć takie urządzenia.
Sprzedawcy na bazarach i targowiskach to ostatnia grupa, jaką objął obowiązek instalacji kas fiskalnych, w ramach realizowanej od początku roku nowej Ustawy Fiskalnej. Wcześniej wymagania takie nałożone zostały na inne grupy, między innymi na właścicieli kawiarni, warsztatów mechanicznych, a także przedstawicieli wolnych zawodów. Z obowiązku ewidencji sprzedaży gotówkowej poprzez kasy fiskalne zwolnione pozostaną jedynie te działalności, które mogą być kontrolowane w inny sposób, takie jak np. pobieranie opłat drogowych, czy składek ubezpieczeniowych. Kas fiskalnych nie muszą też posiadać sprzedawcy prowadzący handel wyrobami własnej produkcji.
Źródło: hrt.hr
Od dziś Chorwacja w UE
2013-07-01Chorwacja jest od dzisiaj 28. krajem członkowskim Unii Europejskiej. Dokładnie o północy na zagrzebskim rynku bana Jelačicia, zabrzmiały dźwięki hymnu europejskiego „Ody do radości”. Tuż przed północą, do zebranych na rynku obywateli Chorwacji zwrócił się przewodniczący komisji europejskiej Jose Manuel Barroso, gratulując Chorwatom przystąpienia do wspólnoty europejskiej. O północy na część przystąpienia Chorwacji do EU zadzwoniły dzwony Zagrzebskiej Katedry oraz kościoła św. Marka.
W uroczystości z okazji przystąpienia Chorwacji do Unii udział wzięło około 170 honorowych gości, prezydentów i premierów krajów unijnych oraz innych wysokich rangą urzędników, a także przedstawicieli instytucji unijnych.
Na uroczystościach poprzedzających północ, na zagrzebskim rynku bana Josipa Jelačicia zgromadziły się setki ludzi. Od wczesnych godzin wieczornych słuchali koncertu przygotowanego przez chorwackich artystów.
Wstąpienie Chorwacji do UE świętowane było także w pozostałych większych miastach Chorwacji. W Splicie uczczone zostało pokazem fajerwerków i odegraniem o północy "Ody do radości". Przez cały dzień mieszkańcy Splitu i ich goście mogli zaś uczestniczyć w przygotowanym z tej okazji programie artystycznym, obejmującym między innymi występy gitarzystów oraz klap dalmatyńskich.
Podobnie było w Osijeku, gdzie również zorganizowany został cały szereg uroczystości. "Oda do radości" wyśpiewana została o północy przez znanego chorwackiego artystę Toni Cetinskiego, wraz z węgierską piosenkarką Magdolne i z towarzyszeniem chóru Teatru Narodowego z Osijeka.
W Dubrowniku przystąpienie Chorwacji do Unii świętowali mieszkańcy i licznie przybyli do miasta turyści. Uroczystości uświetnił występ norweskiego zespołu "Ostensjo janitsjar", a także Dubrownickiej Orkiestry Symfonicznej. Przed kościołem św. Błażeja wystąpił zespół folklorystyczny Ninđo, a także chór Libertas, którego występ zakończyło uroczyste wykonanie „Ody do radości”. Podobne uroczystości, koncerty i występy zorganizowane zostały także w wielu innych miastach Chorwacji.
Dokładnie o północy z niedzieli na poniedziałek na przejściu granicznym ze Słowenią zdjęte zostały również tablice z napisami "cło". O tej samej porze na chorwacko-serbskim kolejowym przejściu granicznym w Bajakovie uroczyście postawione zostały oznaczenia Unii Europejskiej.
Źródło: hrt.hr, jutarnji.hr