Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości z roku 2011 zebranych na podstawie chorwackich mediów
Zaprzysiężony nowy rząd Chorwacji
2011-12-23Chorwacja ma od dzisiaj nowy centro-lewicowy rząd, z premierem Zoranem Milanovicem na czele. Nowy rząd uzyskał wotum zaufania chorwackiego parlamentu. Za powołaniem gabinetu głosowało 89 na 129 deputowanych, przeciw było 28, a 12 wstrzymało się od głosu.
Lider centrolewicowej koalicji Kukuriku Zoran Milanović przejął władzę w kraju po rządzącej do tej pory Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej, której rządy pomimo opanowania trwającej od 2009 roku recesji, uzyskania w roku 2011 wzrostu PKB o 0,5% oraz doprowadzenia do podpisania traktatu akcesyjnego, pozostawiły kraj uwikłany w afery korupcyjne, z bezrobociem sięgającym 18%.
W swoim pierwszym wystąpieniu nowy premier jako najważniejsze zadania dla nowego rządu wskazał zmniejszenie obecnego deficytu budżetowego oraz przeprowadzenie reform zmierzających do wyjścia z kryzysu.
Chorwacki parlament zaakceptował również skład nowego rządu. W nowym gabinecie najwięcej ministrów oraz trzech wicepremierów ma Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (Socijaldemokratska partija Hrvatske).
Dzień Kultury Polskiej w Chorwackim Radiu
2011-12-15Z okazji podpisania umowy o przystąpieniu Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej i w związku z trwającą prezydencją Polski w Unii Europejskiej, Dzień Kultury Polskiej w Chorwackim Radiu zakończy dzisiaj transmisja występu młodych pianistów Karola Szymanowskieg z Polski oraz Chorwata Domagoja Gušcicia.
W czasie koncertu zaprezentowana zostanie również płyta z dzielami polsko-dubrownickiego kompozytora Ludomira Michał Rogowskiego, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Chorwackiego Radia i Telewizji, pod kierownictwem Tomislava Fačinija.
Koncert organizowany jest we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu.
Za wejściem Chorwacji do UE opowiada się 57% Chorwatów
2011-12-15Według badań przeprowadzonych przez agencję Ipsos Puls, udział w referendum na temat wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej wzięłoby 70% obywateli Chorwacji. 57% opowiedziałoby się za wejściem do Unii, przeciwko byłoby 37%, zaś niezdecydowanych byłoby 6% uprawnionych do głosowania.
Ostatnie przeprowadzone badania wskazują, że Chorwaci, po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, oczekują znacznej poprawy w zakresie prawa, ochrony środowiska i edukacji, obawiając się jednocześnie dalszej recesji spowodowanej wzrostem cen. Jako znacznie mniejsze zagrożenie zarysowuje się natomiast, w świetle wyników przeprowadzonych badań, obawa przed zanikiem chorwackich obyczajów, czy rodzimych produktów, znacznie bardziej zauważalna jeszcze przed kilkunastoma miesiącami.
Korzyści i strat z wejścia do Unii oczekuje mniej więcej taka sama liczba obywateli Chorwacji. Dokładniej 31% wierzy, iż osobiście odniosą z tego tytułu więcej korzyści, 30 % sądzi, że przyniesie im to więcej strat. Blisko połowa Chorwatów uważa jednak, że w nowych krajach członkowskich Unii poziom życia, po wejściu do Wspólnoty uległ podwyższeniu.
Oficjalnie potwierdzono wyniki wyborów parlamentarnych w Chorwacji
2011-12-06Chorwacka Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła całościowe wyniki wyborów do siódmego z kolei składu chorwackiego Saboru, w których udział wzięło 46 procent uprawnionych do głosowania.
Zwycięstwo odniosła opozycyjna centrolewicowa koalicja Kukuriku, kierowana przez Zorana Milanovicia, zdobywając w chorwackim jednoizbowym parlamencie 80 ze 151 mandatów. Rządząca do tej pory narodowo-konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) premier Jadranki Kosor zdobyła 47 mandatów.
Koalicja Kukuriku zdobyła większość głosów w ośmiu z jedenastu okręgów wyborczych. Chorwacka Wspólnota Demokratyczna wygrała w dwóch okręgach wyborczych, najwięcej głosów zdobywając w Gospiću, tradycyjnym miejscu największego poparcia dla tej partii.
Już przed wyborami przegrana rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej oceniana była jako bardzo prawdopodobna, na co wpływ miało niezadowolenie społeczeństwa z przeprowadzanych reform, utrzymujące się w Chorwacji wysokie bezrobocie, jak również uwikłanie partii w liczne afery korupcyjne.
Na koalicję Kukuriku skladają się cztery ugrupowania o charakterze centrolewicowym oraz lewicowym. Oprócz największej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zorana Milanovicia w jej składzie znajdują się Chorwacka Partia Ludowa - Liberalnych Demokratów, Istryjskie Zgromadzenie Demokratyczne i Chorwacka Partia Emerytów. Nazwę Kukuriku koalicja przybrała od nazwy restauracji, w której w 2010 roku partie zawarły koalicyjne porozumienie.
Poza Zgromadzeniem Chorwackim znalazły się m.in. Chorwacka Partia Socjalliberalna i Chorwacka Partia Prawa.
Wybory parlamentarne w Chorwacji
2011-11-17Zgodnie z wcześniejszymi informacjami, wybory do chorwackiego jednoizbowego parlamentu (tzw. Saboru) odbędą się 4 grudnia bieżącego roku.
Obecnie trwająca szósta kadencja chorwackiego Saboru rozpoczęła się 11 stycznia 2008 roku i zgodnie z Chorwacja Konstytucją powinna była potrwać do 11 maja 2012 roku. Z racji zauważalnych w ostatnim czasie coraz ostrzejszych protestów antyrządowych, zadecydowano o rozważaniu ewentualności przyspieszonych wyborów. 28 października w chorwackim Saborze odbyło się głosowanie nad wnioskiem o samorozwiązanie parlamentu, który poparty został przez 135 ze 153 deputowanych. Zgodnie z obowiązującym w Chorwacji prawem wyborczym, termin nowych wyborów parlamentarnych musiał zostać wyznaczony na dzień następujący w ciągu dwóch miesięcy od rozwiązania Saboru.
Państwowa Komisja Wyborcza podała do informacji, że w zgodnym z ustawą terminie, zgłoszono 315 list wyborczych. Według opublikowanych pierwszych sondaży, Chorwacka Wspólnota Demokratyczna, partia rządzącej premier Jadranki Kosor, przegrywa o ponad dziesięć procent z Socjaldemokratyczną Partią Chorwacji (SDP), co może zapowiadać zmiany na politycznej mapie Chorwacji.
Potwierdzenie terminu podpisania traktatu akcesyjnego Chorwacji
2011-11-10W dniu dzisiejszym rzecznik polskiej prezydencji Konrad Niklewicz poinformował, że traktat akcesyjny z Chorwacją zostanie podpisany 9 grudnia w Brukseli, a więc jeszcze przed rozpoczęciem posiedzenia Rady Europejskiej.
Niklewicz podkreślił, że Polsce zależy na tym, aby w posiedzeniu Rady Europejskiej mogła wziąć udział premier Chorwacji Jadranka Kosor, co jest możliwe dopiero po podpisaniu traktatu akcesyjnego. Jego zdaniem, byłoby to wyraźne podkreślenie zasług, jakie Jadranka Kosor miała w procesie negocjacyjnym. "To właśnie dzięki jej determinacji i determinacji jej gabinetu Chorwacja zdołała zrealizować wszystkie warunki wstąpienia do Unii Europejskiej i uczyniła to w bardzo dobrym tempie, w stosunkowo krótkim czasie" - powiedział rzecznik.
Traktat o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej jest rezultatem trwających niemal sześć lat negocjacji. Jako datę wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej traktat podaje 1 lipca 2013 r.
Oprócz premier chorwackiego rządu Jadranki Kosor w uroczystości podpisania dokumentu uczestniczyć ma również prezydent Chorwacji Ivo Josipović.
Autostrada do Ploče gotowa w 2012 roku
2011-10-18Generalny Dyrektor Chorwackich Dróg i Autostrad oświadczył, że planowany termin zakończenia prac związanych z autostradą do Ploče to rok 2012. Powiązanie Ploče z Dubrownikiem jest jeszcze wciąż tematem rozmów. Na teraz istnieją dwie możliwe wersje drogi, którą poprowadzone ma zostać połączenie do Dubrownika. Pierwsza prowadzi przez Popovo polje na terenie Bośni i Hercegowiny, druga przez Chorwację. Most Pelješac wybudowany ma zostać najpóźniej do 2017 roku.
Chorwacja jest jednym z najbardziej rozwijających się krajów w Europie pod względem infrastruktury drogowej. W ciągu ostatnich 10 lat w Chorwacji wybudowano aż 750 kilometrów nowych autostrad, a odnowiono 2000 km już istniejących dróg.
Aquapark w Dugopolju
2011-09-29W Dugopolju położono kamień węgielny pod budowę aquaparku, w który węgierska firma Margaritum ma zainwestować 220 milionów kun.
Pierwszy tego typu obiekt w Chorwacji wybudowany zostanie w pobliżu autostrady, około dwudziestu kilometrów od Splitu. Na jego obszarze powstanie między innymi sztuczna rzeka, kanały wodne, zjeżdżalnie, spośród których największa będzie miała wysokość niemal 30 metrów, a także motel i restauracja.
Budowa parku wodnego rozpocznie się w listopadzie bieżącego roku, a oddanie obiektu do użytku nastąpi w maju przyszłego roku, a więc z początkiem przyszłorocznego sezonu turystycznego.
Prezydent Ivo Josipović w Krakowie
2011-09-24Prezydent Chorwacji Ivo Josipović ostatniego dnia swojej trzydniowej wizyty w Polsce przebywać będzie w Krakowie, gdzie spotka się z długoletnim sekretarzem papieża Jana Pawła II, a obecnym kardynałem Stanisławem Dziwiszem. Ivo Josipović złoży również wieniec na grobie zmarłego tragicznie prezydenta Lecha Kaczyńskiego.
W dniu wczorajszym, na ręce córki prezydenta Lecha Kaczyńskiego, przekazane zostało przyznane pośmiertnie Lechowi Kaczyńskiemu odznaczenie Wielkiego Orderu Króla Tomisława ze Wstęgą i Wielką Gwiazdą, będące najwyższym chorwackim odznaczeniem państwowym.
Polskie firmy na Międzynarodowych Jesiennych Targach w Zagrzebiu
2011-09-18W trakcie tegorocznych Międzynarodowych Jesiennych Targów w Zagrzebiu, które odbyły się w dniach od 14 do 18 września, polskie firmy wystąpiły ze zbiorową ekspozycją, prezentującą szeroką ofertę eksportową i inwestycyjną w takich dziedzinach jak przemysł energetyczny, ekologia i ochrona środowiska, produkcja rolno-spożywcza, przemysł motoryzacyjny, czy produkcja specjalistycznych wyrobów przemysłowych przeznaczonych dla różnych branż.
W otwarciu Targów udział wziął podsekretarz stanu w polskim Ministerstwie Gospodarki Dariusz Bogdan.
Przekazanie Traktatu Akcesyjnego Chorwacji z Unią Europejską
2011-09-17Premier Donald Tusk, podczas roboczej, dwudniowej wizyty w Zagrzebiu, przekazał chorwackiej premier Jadrance Kosor projekt Traktatu Akcesyjnego Chorwacji z Unią Europejską.
Projekt Traktatu, zaakceptowany 14 września przez państwa członkowskie UE na posiedzeniu COREPER II, sporządzony został w języku angielskim. Do końca października ma zostać przetłumaczony na język chorwacki oraz na wszystkie oficjalne języki Unii Europejskiej. Traktat jest rezultatem niemal sześcioletnich rozmów dotyczących wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej i określa prawa i obowiązki Chorwacji jako państwa członkowskiego Unii.
Premier Donald Tusk wyraził nadzieję, że do podpisania Traktatu dojdzie w Warszawie, jeszcze w czasie trwania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej. Miejsce i termin podpisania Traktatu nie są jeszcze bowiem oficjalnie potwierdzone. Być może dojdzie do niego 5 grudnia, w trakcie spotkania ministrów spraw zagranicznych państw członkowskich lub 9 grudnia na spotkaniu szefów europejskich rządów.
Uwaga! Od jutra rekordowe upały w Chorwacji
2011-08-23Najwyższa temperatura wahała się dzisiaj między 34 i 39 stopni celcjusza, a najcieplej było w Dalmacji. W nadchodzących dniach zapowiadane są jednak jeszcze większe upały, a niewykluczone są również rekordowe wzrosty temperatury.
Ze względu na to chorwackie Ministerstwo Zdrowia i Opieki Socjalnej wydało specjalne ostrzeżenie dla mieszkańców Chorwacji oraz przebywających na jej terenie turystów. Zaleca się absolutne unikanie słońca między godziną 10:00 i 17:00, a w przypadku konieczności wyjścia na zewnątrz chronienie głowy przed nasłoneczniem. Konieczne jest również spożywanie dużej ilości wody oraz bezwzględna rezygnacja z napojów alkoholowych.
Upał powinien ustąpić dopiero z końcem sierpnia, ale i tak średnia temperatura tegorocznego sierpnia będzie wyższa od przeciętnej.
W Splicie początek Dni Dioklecjana
2011-08-19Dzisiaj o godzinie 20:30 uroczystym przejazdem orszaku Dioklecjana przez centrum Splitu rozpoczną się tradycyjne, organizowane co roku w sierpniu "Dni Dioklecjana". "Dni Dioklecjana" są najbarwniejszą imprezą organizowaną w Splicie, w czasie której przez kilka dni starówka całkowicie zmienia swoje oblicze, przemieniając się w antyczne miasto z czasów cesarza Dioklecjana.
Do poniedziałku, w ich ramach odbędzie się cały szereg wydarzeń kulturalno-rozrywkowych, koncerty, wystawy plenerowe oraz przedstawienia dla dzieci.
Przy chorwackiej autostradzie postawiono najwyższą w Chorwacji rzeźbę Matki Bożej
2011-08-16Stowarzyszenie Cro Unum, na czele którego znajduje się były chorwacki minister nauki Dragan Primorac, ufundowało największą w Chorwacji rzeźbę Matki Bożej. Rzeźba ustawiona została przy autostradzie A-1 Zagrzeb-Split, w miejscu odpoczynku do podróżnych Krka, ocenianym jako jeden z najlepszych punktów widokowych kraju, a jednocześnie miejsce, które co roku odwiedza tysiące turystów.
Dzieło Kruno Bošnjaka i Veny Jerković ma 3,5 metrów wysokości i waży osiem ton.
W uroczystym odsłonięciu rzeźby uczestniczyło około 300 osób, wśród nich również znane osobistości życia sportowego i publicznego.
Rok pełen wyborczych wydarzeń
2011-08-12Zgodnie z zapowiedzią chorwackiej koalicji rządzącej wybory do chorwackiego parlamentu odbędą się 4 grudnia bieżącego roku. Na 9 grudnia, a więc jeszcze w czasie trwania polskiej prezydencji w Unii Europejskiej, zapowiedziane jest podpisanie przez Chorwację traktatu aneksyjnego do Unii Europejskiej.
Tegoroczną kampanię przedwyborczą zdominują z pewnością kwestie związane z przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.
Zdaniem chorwackich mediów, w kampanii przedwyborczej rządząca obecnie partia Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) będzie starała się przekonać wyborców o słuszności kontynuowania swoich rządów, opierając się głównie na założeniu konieczności doprowadzenia do końca rozpoczętej walki z korupcją, uważaną za jeden z głównych celów ostatnich miesięcy oraz ostatecznego doprowadzenia kraju do członkowstwa w Unii Europejskiej. Opozycja będzie natomiast zwracać uwagę na kwestie często pomijane milczeniem przez obecny rząd, takie jak bezrobocie, czy katastrofalną sytuację gospodarczą kraju.
W wyścigu przedwyborczym głosy wyborców będą starały się zdobyć również inne partie, w tym prawicowa Chorwacka Partia Prawa (HSP), której przewodniczący Danijel Srb wyraża nadzieję, iż wyborcy nie zdecydują się głosować za przystąpieniem Chorwacji do Unii Europejskiej.
Rząd nie ogłosił do tej pory szczegółów dotyczących referendum o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej, wiadomo jednak, że powinno ono zostać przeprowadzone w ciągu miesiąca od podpisania traktatu aneksyjnego. Wstępne sondaże pokazują, że zwolenników i przeciwników przystąpienia Chorwacji do Unii jest mniej więcej tyle samo.
Po referendum, w zależności od jego rezultatów chorwacki Sabor przystąpi do ratyfikowania zawartej umowy. Zgodnie z planami, Chorwacja będzie posiadać 12 posłów w parlamencie europejskim oraz jednego przedstawiciela w Komisji Europejskiej. Po uzyskaniu pełnego członkostwa w Unii Europejskiej chorwaccy przedstawiciele będą również powołani do innych organów unijnych.
Bezpłatny Internet w Šibeniku
2011-08-10W odróżnieniu od większych miast, gdzie od dawna Internet jest dostępny bezprzewodowo, w mniejszych miasteczkach oraz na wyspach połączenie z Internetem możliwe jest zwykle tylko w kawiarenkach internetowych. W większości z nich usługa taka jest płatna. Wychodząc naprzeciw oczekiwaniom turystów, władze portowe Šibenika podjęły decyzję o poszerzeniu usług oferowanych osobom cumującym jachty i łodzie o bezpłatny dostęp do Internetu. Na dzisiaj dotyczy to również wysp Zlarin, Prvić i Kaprije, w przyszłym roku zaś z bezpłatnego połączenia z Internetem korzystać mają również turyści przebywający w Primoštenie, Rogoznicy, Vodicach oraz z Tribunju.
Festiwal teatru współczesnego w Zadarze
2011-08-08Dziś rozpoczyna się 15. Międzynarodowy festiwal teatru współczesnego Zadar snów, w trakcie którego wystąpić mają wybitne grupy teatralne z Francji, Włoch, Polski, Czarnogóry, Słowenii i Chorwacji. Gwiazdami tegorocznego festiwalu będą między innymi grupa teatralna Santasangre z Rzymu, Teatr A Part z Katowic, Orian Theatre z Paryża, Via Negativa, Mini Teater z Lublany, Teatr Hotel Bulić z Zagrzebia oraz Zetski dom z Cetinja.
Obok programu teatralnego, w kościele św. Donata odbywać będą się projekcje filmów krótkometrażowych, między innymi filmów z 58. Festiwalu Filmowego w Puli.
"Statek kultury" na chorwackim morzu
2011-07-31"Statek kultury" z siedmioma tonami książek i 40-osobową załogą, którą stanowią chorwaccy oraz zagraniczni pisarze, wypłynął dziś na 14-dniowy rejs wzdłuż chorwackiego wybrzeża Adriatyku.
To nowatorski projekt promujący literaturę, teatr i muzykę. Statek przywodzi książki mieszkańcom wysp i małych miasteczek oraz przybywającym do nich turystom, umożliwiając im zapoznanie się z rodzimą literaturą.
W dniu wczorajszym dla mieszkańców i gości na Krku zorganizowane zostało przedstawienie "Niebieski teatr" w reżyserii Jasmina Novljakovicia. Jutro statek dotrze do wybrzeży Pagu, a w ciągu następnych dni do Paklenicy, Sv. Filipa i Jakova oraz do Rogoznicy. Rejs statku zakończony zostanie w Makarskiej.
Polscy policjanci w Zadarze
2011-07-21W dniu dzisiejszym szeregi zadarskiej Komendy Policji wzmocniło dwóch polskich policjantów, którzy przez miesiąc, w ramach projektu "Bezpieczny sezon turystyczny" odbywać będą służbę na terenie Chorwacji.
Naczelnik Komendy Policji w Zadarze wyraził zadowolenie z faktu pobytu w Chorwacji polskich funkcjonariuszy policji, których praca ułatwić ma bieżące kontakty policji z polskimi turystami, których tylko w okolice Zadaru według ubiegłorocznych danych przybyło w ciągu sezonu ponad 50 tysięcy.
Obok Polaków, w projekcie "Bezpieczny sezon turystyczny" udział biorą również funkcjonariusze policji z dziesięciu innych krajów, a także przedstawiciele Interpolu. Policjanci polscy obecni są w projekcie drugi rok z rzędu.
Otwarto pralnię dla turystów
2011-07-21W ramach stałego wzbogacania oferty turystycznej i podnoszenia jakości oferowanych usług, w Dubrowniku otwarto pralnię, przeznaczoną głównie dla przebywających w mieście turystów. Pralnia znajduje się w pobliżu starówki miasta i od czasu uruchomienia cieszy się wśród turystów dużą popularnością. Dysponuje sześcioma pralkami oraz suszarkami, a pranie można wykonać w niej już za 10 kun.
To pierwsza tego typu inwestycja uruchomiona w Dubrowniku, wszystko wskazuje na to, że trafiona. Władze Dubrownika planują również inne udogodnienia dla turystów, między innymi przechowalnię bagaży, której brak - według prowadzonych badań - jest najbardziej uciążliwy.
Katalog prywatnych miejsc noclegowych
2011-07-06Wspólnota Turystyczna miasta Dubrownik wydała katalog prywatnych miejsc noclegowych oferowanych na terenie Dubrownika i okolic. Pozycja przedstawia fotografie i dane około tysiąca apartamentów i pokoi, wspólnie oferujących niemal tyle samo miejsc noclegowych dla turystów co znajdujące się na tym samym obszarze hotele. Większość rezerwacji miejsc noclegowych dokonywana jest za pośrednictwem Internetu, stąd obok stałej poprawy jakości oferowanych usług właściciele prywatnych apartamentów i pokoi ogromną uwagę przywiązują do kwestii umożliwienia dostępu do swojej oferty jak najszerszemu gronu potencjalnych odbiorców.
Katalog będzie dostępny na wszystkich ważniejszych targach turystycznych.
W Chorwacji i na Cyprze najczystsza woda
2011-07-01Wg danych Unii Europejskiej, w obrębie jej granic znajduje się ponad 21 tysięcy miejsc przeznaczonych do kąpieli, z czego aż 70% to miejsca na wybrzeżach morskich.
Zgodnie z ostatnim raportem 92,1% wód przybrzeżnych i 90,2% wód śródlądowych spełnia minimalne wymagania dotyczące czystości wody.
Najczystsze akweny wodne przeznaczone do kąpieli, zgodnie z raportem, znajdują się na Cyprze. Zaraz za Cyprem znajduje się ujęta również w raporcie Chorwacja, na terenie której aż 97,3% kąpielisk i miejsc przeznaczonych do kąpieli jest zgodnych z europejskimi standardami.
Warto podkreślić, że w żadnym z chorwackich miejsc przeznaczonych do kąpieli badania nie odnotowały wyższych, aniżeli dopuszczalne stężeń zanieczyszczeń, żadne z nich nie musiało też zostać zamknięte. Podobnie było w roku ubiegłym.
Za Cyprem i Chorwacją najczystsze wody posiada Malta, Grecja i Irlandia.
Historyczny dzień dla Chorwacji
2011-06-10Zgodnie z oświadczeniem przewodniczącego Komisji Europejskiej Josea Manuela Barrosa, Chorwacja oczekuje dzisiaj na przekazanie jej przez Komisję Europejską oficjalnej informacji o zakończeniu negocjacji akcesyjnych. Prezydent Chorwacji Ivo Josipović podkreślił, iż z pewnością będzie to jeden z ważniejszych, historycznych dni dla Chorwacji. Wchodzimy w nową fazę, w której musimy być świadomi, że nie zakończyliśmy jeszcze reform. Jest to zadanie, które najprawdopodobniej czeka jeszcze kilka pokoleń, oświadczył.
Vesna Pušić przewodniczącą komisji monitorującej negocjacje w sprawie akcesji w chorwackim parlamencie oświadczyła, iż Komisja Europejska jako datę wejścia Chorwacji do Unii podaje 1 lipca 2013 roku.
Ante Gotovina skazany w Hadze na 24 lata więzienia
2011-04-15Były chorwacki generał Ante Gotovina został dziś skazany przez haski Trybunał ds. Zbrodni Wojennych w dawnej Jugosławii na 24 lata więzienia.
Ante Gotovina oskarżony został o zbrodnie przeciwko ludzkości popełnione w czasie operacji militarnych prowadzanych przez wojsko chorwackie w 1995 roku.
Dla dużej części chorwackiego społeczeństwa Gotovina jest jednym z największych bohaterów chorwackiej wojny z Serbią, za którego największe osiągnięcie uznaje się akcję Oluja (Burza), w wyniku której z rąk serbskich separatystów odbite zostały i przyłączone do Chorwacji tereny republiki Krajiny. Podczas operacji Burza doszło jednak jednocześnie do wymordowania 150 serbskich cywilów oraz wygnania ze swoich domów około 200 tys. Serbów.
W przeddzień ogłoszenia wyroku w wielu chorwackich kościołach nawoływano do modlitwy w intencji uniewinnienia Ante Gotoviny, a samo ogłoszenie wyroku było transmitowane na rozstawionych w stolicy Chorwacji telebimach.
Trybunał ds. Zbrodni Wojennych w dawnej Jugosławii skazał na 18 lat więzienia również generała Mladena Markacza, także oskarżonego o zbrodnie wojenne. Trzeci z oskarżonych - były chorwacki generał Ivan Czermak został uniewinniony. Podobnie jak dwaj pozostali generałowie był on oskarżony o zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości.
Obrońcy oskarżonych jak również prokurator uniewinnionego Ivana Czermaka zapowiedzieli apelację od wyroku.
Chorwacjach na Targach CeBIT w Hanowerze
2011-03-02Na największych światowych Targach Informatyki i Technologii Telekomunikacyjnych ''CeBIT'' w Hanowerze, odbywających się od 1 do 5 marca bieżącego roku, swoje produkty prezentuje osiem firm chorwackich: Ademptio d.o.o., Abba d.o.o., Tri D Corpus d.o.o., Cognita d.o.o., Pet minuta d.o.o., Blancom d.o.o., Echo d.o.o. i C-studio. Celem udziału w Targach jest promocja firm chorwackich oraz rozwoju możliwości prowadzenia interesów w branży IT z podobnymi firmami i instytucjami z wielu państw Europy i Azji.
Chorwackie wina nagrodzone na Targach Beo Wine Fair 2011 w Belgradzie
2011-02-27Na Targach ''Beo Wine Fair 2011'', które odbyły się w Belgradzie w dniach od 24 do 27 lutego 2001 roku nagrodzonych zostało aż 28 gatunków win chorwackich, spośród około 100 wystawionych do oceny.
Najwięcej nagród zdobyła chorwacka firma Kalazić vina za swój Traminac, ale wielki sukces odnieśli również inni producenci win ze Slawonii, zdobywając siedem złotych medali za wina Graševina i Frankovka.
''Beo Wine Fair'' to międzynarodowe targi wina i napojów alkoholowych, skupiające głównie serbskich producentów napojów alkoholowych. Targi propagują również tzw. winiarską turystykę, tym bardziej że organizowane są w tym samych czasie co znane i chętnie odwiedzane targi turystyki.
Antyrządowe demonstracje w Zagrzebiu
2011-02-26Około 15 tys. ludzi wzięło udział w antyrządowej demonstracji w Zagrzebiu, zorganizowanej przez chorwackie ugrupowania weteranów wojny z lat 1991-1995. Media chorwackie poinformowały, że doszło do starć z policją, która użyła przeciwko demonstrującym gazu łzawiącego.
Demonstracja skierowana była przeciwko rządowi, ale również w celu wyrażenia poparcia dla chorwackiego weterana wojennego, oczekującego w więzieniu w Bośni na ekstradycję do Serbii. Demonstranci nieśli transparenty z napisami "Obrońcy Chorwacji są bohaterami" i "Stop prześladowaniom obrońców Chorwacji". Policjanci, obrzucani kamieniami i cegłami, odpowiedzieli gazem łzawiącym. Kilka osób odniosło obrażenia.
Odszkodowanie za powodzie w Chorwacji
2011-02-24Komisja Europejska zaproponowała przykazanie Chorwacji z Funduszu Solidarności Unii Europejskiej 1,17 mln EUR, Słowenii natomiast 7,46 mln EUR na pokrycie kosztów związanych ze stratami, jakie we wrześniu ubiegłego roku spowodowały w tych krajach powodzie.
Poprzez tę decyzję chcemy pokazać solidarność z mieszkańcami Chorwacji i Słowenii po straszliwych wydarzeniach, jakie nawiedziły ich kraje. W ostatnich latach, niestety często spotykamy się wnioskami o udzielenie pomocy ze strony Komisji, która jest gotowa udzielić pomocy wszystkich krajom członkowskim EU, jak również krajom kandydującym do członkostwa w Unii, na terenie których doszło do klęsk żywiołowych, oświadczył komisarz UE do spraw polityki regionalnej Johannes Hahn.
Chorwacja, jako kraj kandydujący, może otrzymać pomoc z Europejskiego Funduszu Solidarności na podstawie rozporządzenia Unii Europejskiej, przewidującego możliwość przedłożenia przez kraj kandydujący wniosku o udzielenie pomocy w przypadku, gdy dotknięty zostanie on klęską żywiołową. Chorwacja wniosek taki złożyła, razem ze Słowenią, w listopadzie ubiegłego roku.
Fundusz Solidarności Unii Europejskiej został powołany do życia po powodziach, jakie nawiedziły Europę w 2002 roku. Dysponuje budżetem miliarda euro rocznie, przeznaczonym na udzielenie pomocy krajom członkowskim oraz krajom kandydującym do wejścia do UE, w razie wystąpienia na ich terenie kataklizmów i klęsk żywiołowych o różnym charakterze.
Powszechny spis ludności od 1 do 28 kwietnia
2011-01-11W dniach od 1 do 28 kwietnia odbędzie się powszechny spis ludności, które władze Chorwacji będzie kosztować około 170 milionów kun. Pierwsze wyniki spisu ogłoszone zostaną 30 czerwca na stronach Krajowego Urzędu Statystycznego (DZS), będącego organizatorem akcji.
Zgodnie z rezultatami ostatniego zorganizowanego w 2001 roku spisu, Chorwacja miała 4.437.460 mieszkańców.
Spis obejmie zebranie danych na temat liczby ludności, a także gospodarstw domowych i mieszkań. Mieszkańcy będą musieli odpowiedzieć aż na 45 pytań, podając w odpowiedziach nie tylko swoje podstawowe informacje jak wiek, miejsce urodzenia, czy płeć, ale również bardziej szczegółowe dane takie jak wartość dochodów, warunki mieszkaniowe czy posiadane nieruchomości.
Zebrane dane mają posłużyć do planowania różnorodnych działań z zakresu polityki socjalnej i badań naukowych.
Zmarł Boško Petrović
2011-01-10W dniu wczorajszym zmarł w wieku 76 lat najbardziej znany chorwacki muzyk jazzowy Boško Petrović.
Boško Petrović urodził się w Bjelovarze 18 lutego 1935 roku. Od szóstego roku życia grał na skrzypcach, w wieku lat czternastu, słuchając stacji radiowej American Forces Network zakochał się w jazzie.
Był założycielem Zagrzebskiego Kwartetu Jazzowego, najbardziej znanej grupy jazzowej w Chorwacji. Kierował również innymi zespołami takimi jak Zagrebački jazz kvintet, B.P. Convention, B.P. Convention Big Band, B.P. Club All Stars i wieloma innymi. Pozostanie znany również jako organizator licznych imprez jazzowych. Był jednym z nielicznych chorwackich muzyków jazzowych, regularnie występującym na całym świecie.
Niektóre z jego kompozycji, jak na przykład 'Green Lobster Dream' lub 'With Pain I Was Born' na zawsze pozostaną częścią chorwackiego, muzycznego dorobku.