Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Wrzesień 2012
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Budowa Pelješkiego mostu najwcześniej w 2014 roku
2012-09-24Minister transportu i infrastruktury Siniša Hajdaš Dončić oświadczył dzisiaj w Splicie, że w najlepszym wypadku budowa Pelješkiego mostu mogłaby zostać wznowiona w 2014 roku. Minister przypomniał, że przy budowie mostu wykonane zostało już około 6% prac, zaś wykonawcy wstrzymali budowę po tym jak w czerwcu 2010 roku okazało się, że środki na budowę nie zostały odpowiednio zabezpieczone.
Budowa mostu stanowi ostateczne rozwiązanie kwestii powiązania Chorwacji z obszarem dubrownickim. Hajdaš Dončić stwierdza natomiast, że rozwiązaniem krótkoterminowym, po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, może być wprowadzenie promowego połączenia Komarna-Brijesta, jeśli władze Żupanii Dubrownicko-Neretwańskiej wprowadzą zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego portu promowego w Komarnej.
Najprawdopodobniej jednak, do czasu ostatecznego rozwiązania kwestii mostu, spodziewać należy się wzmożonego ruchu na linii Ploče-Trpanj.
Źródło: business.hr
Bałtycko-Adriatycki korytarz gazowy
2012-09-13Liderzy chorwackich i polskich operatorów dostaw gazu, chorwackiej spółki Plinacro i polskiego Gaz Systemu, w dniu wczorajszym podpisali deklarację, w której obie firmy wyrażają chęć współpracy przy utworzeniu gazowego korytarza transportowego pomiędzy Morzem Bałtyckim i Adriatyckim, który miałby powstać poprzez połączenie polskiego terminalu LNG – którego budowa właśnie się kończy – z mającym powstać w przyszłości terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk.
Wiceminister i Minister Gospodarski Republiki Chorwacji Radimir Čačić, przy podpisywaniu deklaracji podkreślił, że dotyczy ona wyjątkowo perspektywicznego i wartościowego projektu, popieranego przez Unię Europejską i znajdującego się w strategicznych planach Polski.
Dla Chorwacji szczególnie cenne są polskie doświadczenia przy budowie terminalu LNG, którego wielkość jest porównywalna z terminalem, jaki ma powstać na wyspie Krk. Chorwacja oczekuje również od Polski wsparcia przy komunikacji z Unią Europejską, w celu pozyskania na realizacje tego projektu środków z funduszy unijnych.
Zdaniem Čačicia, współpraca obu terminali może mieć znaczący wpływ na uzyskiwane ceny dostaw gazu, a przez to na osiągnięcie lepszej pozycji w tym segmencie rynku.
Wartość budowy chorwackiego terminalu szacuje się na około 600 milionów euro, zaś elektrowni gazowej na 500 milionów euro. Budowa ma potrwać około czterech lat, tak więc terminal powinien być gotowy w roku 2017.
Źródło: liderpress.hr
W Puli największy spadek cen mieszkań
2012-09-11Zgodnie z danymi portalu Crozilla.com, największy spadek cen nieruchomości odnotowany został w ostatnich miesiącach w Puli. Wniosek taki został wyciągnięty na podstawie porównania cen nieruchomości we wszystkich większych miastach Chorwacji, w okresie minionego roku. Analiza nie obejmowała jednak żadnego z pozostałych miast zlokalizowanych na półwyspie Istria.
Od września 2011 do września roku 2012 pulscy sprzedawcy nieruchomości obniżyli ceny aż o 3,9%. Średnia cena nieruchomości w Puli spadła zatem do 1,402 EUR za metr kwadratowy. W pozostałej części Chorwacji ceny nieruchomości obniżyły się w tym okresie o około 1%.
Dla porównania średnia cena metra kwadratowego w Rijece wynosi obecnie 1,467 EUR, w Zagrzebiu 1,731, zaś w Splicie 2,092 EUR.
Źródło: glasistre.hr