Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Marzec 2013
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Po wejściu Chorwacji do UE niższe ceny roamingu
2013-03-12Z dniem wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej, zastosowanie zaczną mieć tzw. regulacje „Roaming III”, zgodnie z którymi turyści z Unii Europejskiej przebywający w Chorwacji zapłacą mniej za połączenia komórkowe z numerami w obrębie krajów Unii Europejskiej.
Jak podaje Chorwacka Agencja ds. Telekomunikacji (HAKOM), opierając się na aktualnym kursie EUR, najwyższa cena netto za połączenie wychodzące powinna wynieść 1,82 kun/minutę, zaś za połączenie przychodzące 0,53 kun/minutę.
Źródło: www.business.hr
Porozumienie ze Słowenią otwiera Chorwacji drogę do UE
2013-03-08Rządy Chorwacji i Słowenii doszły do porozumienia w sprawie sporu dotyczącego depozytów w dawnym jugosłowiańskim banku Ljubljanska banka, otwierając tym samym Chorwacji drogę do wejścia do Unii Europejskiej z dniem 1 lipca 2013 r. Kwestia nierozwiązanego sporu bankowego miedzy Słowenią a Chorwacją, sprowadzająca się do utracenia przez obywateli Chorwacji oszczędności zdeponowanych w banku Ljubljanska banka oraz brak zgody chorwackiego banku centralnego na podjęcie działalności w Chorwacji przez jej sukcesora (Nova Ljubljanska Banka), sprawiła, że Słowenia jako jedyny kraj nie rozpoczęła procesu ratyfikacji chorwackiego traktatu akcesyjnego. Istniało realne zagrożenie, że może to doprowadzić do opóźnienia wejścia Chorwacji do Unii. Komisja Europejska pozostawiała sprawę do rozwiązania miedzy stroną chorwacka i słoweńską, twierdząc, że nie może rozstrzygać dawnych zaszłości.
Chorwacko-słoweński spór bankowy ciągnie się bowiem już od upadku Jugosławii w 1991 r. Ljubljanska Banka była jednym z trzech największych jugosłowiańskich banków. Swoje oszczędności posiadała w nim większość jugosłowiańskich obywateli, w tym Chorwaci. W 1991 roku Ljubljanska banka ogłosiła upadłość, zaś aktywa banku zostały przeniesione do utworzonego w 1994 r. banku Nova Ljubljanska Banka. Zobowiązania wobec osób spoza Słowenii pozostały w starym banku. Zgodnie z danymi chorwackiego banku centralnego, łączna kwota oszczędności obywateli chorwackich w Ljubljanskiej Bance wynosi aż 160 mln euro (bez odsetek), a sprawa dotyczy ok. 132 tys. osób.
Rozwiązanie sporu nastąpi na podstawie tzw. umowy o sukcesji między Chorwacją i Słowenią. Prasa podkreśla, że w praktyce oznacza to negocjacje pod auspicjami Banku Rozrachunków Międzynarodowych w Bazylei, które już raz zakończyły się niepowiedzeniem. Chorwacki rząd zobowiązał się uniemożliwić wszczęcie kolejnych postępowań sądowych w tej sprawie przez chorwackich obywateli.
Porozumienie rozwiązujące spór wokół depozytów w poniedziałek podpisane zostanie przez premiera Chorwacji Zorana Milanovicia oraz premiera Słowenii Zorana Jakšę.
Słowenia zobowiązała się do niezwłocznego rozpoczęcia procedury ratyfikacji traktatu akcesyjnego Chorwacji z Unią Europejska, a realne zakończenie procedury to koniec marca. Do chwili obecnej traktat ten ratyfikowało już 21 z 27 państw Unii Europejskiej.
Źródło: www.hrt.hr, www.vecernji.hr
Możliwość wypłacania pieniędzy w kasach sieci Konzum i kioskach Tisak
2013-03-07W porozumieniu z Bankiem Zagrzebskim, sieć sklepów Konzum oraz kiosków Tisak, wprowadzi nową usługę skierowaną dla użytkowników kart debetowych i kredytowych (Maestro, Cirrus, MasterCard, Visa, Visa Electron i Diners), umożliwiająca podjęcie przy kasie środków z chorwackich oraz zagranicznych kont bankowych. Pobranie gotówki nie będzie przy tym powiązane z koniecznością dokonania zakupów.
W celu podjęcia gotówki konieczne będzie wskazanie kwoty, jaką chce się wypłacić oraz przekazanie karty debetowej lub kredytowej. Transakcja będzie musiała zostać potwierdzona poprzez wprowadzenie kodu PIN.
Nowa usługa dostępna ma być w 700 sklepach Konzum oraz 900 kioskach Tisak. Minimalna kwota, jaką można będzie wypłacić w ramach tej usługi to 50 kun, zaś maksymalna 1000 kun w sieci Konzum i Tisak oraz 3000 kun w sklepach Super Konzum, Konzum maxi i Tisak Media Centrum.
Źródło: www.vecernji.hr
Obawy chorwackich spedytorów w związku z wejściem Chorwacji do UE
2013-03-07Jako, że około 60 procent handlu zagranicznego Chorwacji stanowią kontakty z krajami unijnymi, uproszczenie procedur celnych po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej może spowodować upadek nawet 80 procent chorwackich firm spedycyjnych.
Pierwszego lipca Chorwacja stanie się członkiem Unii Europejskiej. Dla około trzech i pół tysiąca osób zatrudnionych w branży transportowej dzień ten zapamiętany może zostać jako „czarny poniedziałek”. Po wejściu Chorwacji do Unii znacznemu uproszczeniu ulegną stosowane procedury transportowe i celne, co oznaczać będzie gwałtowne zmniejszenie zapotrzebowania na pracowników w tym sektorze. Zwolnienia w firmach spedycyjnych rozpoczną się prawdopodobnie już w kwietniu. Kryzys ten był już dawno zapowiadany jako skutek wejścia Chorwacji do Unii, tym bardziej, że podobne problemy obserwowane były również w innych krajach przystępujących do wspólnoty. Wprawdzie członkostwo w Unii oznacza możliwość uzyskania środków unijnych na przekwalikowanie zwalnianych pracowników, jednak dla większości firm będzie już na to za późno. Na rynku pozostaną prawdopodobnie jedynie duże, liczące się firmy, oferujące kompleksowe usługi zarówno transportowe, jak i logistyczne.
Źródło: www.vecernji.hr
Leje krasowe groźne dla mieszkańców Chorwacji
2013-03-06Na obszarze Chorwacji od początku roku zaobserwowano powstanie już kilkuset wyrw w ziemi, których średnica przekracza 1 metr. Szczególnie liczne zjawiska zapadania się ziemi odnotowane zostały w ostatnich kilku tygodniach.
Silne opady deszczu spowodowały zapadnięcie się ziemi między innymi w rejonie byłej kopalni boksytów w miejscowości Drniš, a powstały lej miał głębokość około 100 metrów. Lej pojawił się również pod chodnikiem w Lovranie, pochłaniając siedzącego na ławce młodego mężczyznę, którego udało się uratować. W ostatnim czasie ziemia osuwała się również w okolicy Selnic w Međimurju, gdzie zginęła jedna osoba, Zadaru, a także w wiosce Poljice niedaleko miejscowości Imotski.
Naukowcy uspokajają, że zapadanie się ziemi jest zjawiskiem występującym od dawna, nie tylko w rejonie Chorwacji. Wielkie dziury w ziemi pojawiają się głównie na obszarach krasowych, w wyniku działania sił przyrody, choć człowiek, poprzez zanieczyszczanie środowiska naturalnego może mieć wpływ na częstość ich występowania.
Zdaniem geologa prof. Tihomira Marjanca, w przypadku wyrw pojawiających się w Chorwacji, mamy do czynienia ze zjawiskami całkowicie naturalnymi, które nikogo nie powinny dziwić i które od dawna występowały na tym terenie. W rejonie Chorwacji zapadanie się ziemi powodują najczęściej silne opady, wywołujące podmywanie ziemi i w konsekwencji jej zapadanie się.
Źródło: www.vecernji.hr