Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Październik 2013
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Załamanie chorwackiego eksportu po wejściu do UE
2013-10-16Po dwóch miesiącach od wstąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej wartość chorwackiego eksportu spadła o 11% w porównaniu do tego samego okresu roku ubiegłego, zaś tylko w sierpniu aż o 19%. Wcześniej, w pierwszym półroczu 2013 r., czyli przed wejściem do UE, spadek wynosił tylko 6,3% w porównaniu do analogicznego okresu roku poprzedniego.
Na obniżenie dynamiki chorwackiego eksportu wpływ miało niewątpliwie zniesienie granic, co wystawiło tamtejszych eksporterów na większą konkurencję ze strony firm z krajów Unii Europejskiej. Z dniem wejścia do Unii Europejskiej Chorwacja utraciła również przywileje, które dawała jej przynależności do Środkowoeuropejskiego Porozumienia o Wolnym Handlu (CEFTA). Jak podaje dziennik „Poslovni dnevnik”, przewiduje się, że sytuacja ta jest przejściowa i wkrótce spadkowy trend w chorwackim eksporcie powinien ulec zmianie.
Źródło: poslovni.hr
Chorwacja zmienia prawo w sprawie Europejskiego Nakazu Aresztowania
2013-10-07W ubiegły piątek chorwacki Sabor zmienił ustawę dostosowującą chorwackie prawo do zasad Europejskiego Nakazu Aresztowania (ENA), dzięki czemu Chorwacja uniknie prawdopodobnie kar za naruszenie unijnych przepisów w tym zakresie.
Sankcje karne groziły Chorwacji w wyniku zakwestionowania przez Komisję Europejską chorwackich przepisów, zgodnie z którymi Europejskim Nakazem Aresztowania nie można było ścigać podejrzanych o przestępstwa popełnione przed 4 sierpnia 2002 roku.
Ten niezgodny z unijnym prawem przepis Chorwacja przyjęła 27 czerwca tego roku, a więc na trzy dni przed wstąpieniem do Unii Europejskiej. Dlatego też Komisja Europejska zarzuciła władzom w Zagrzebiu złamanie zasad wzajemnego zaufania i zapowiedziała wprowadzenie sankcji karnych, włącznie ze wstrzymaniem wypłaty funduszy unijnych oraz zamrożeniem 80 mln euro, które miały zostać przeznaczone na przygotowanie Chorwacji do przystąpienia do strefy Schengen.
Zgodnie z sugestiami mediów, zakwestionowane przez Komisję Europejską prawo miało zapobiec ekstradycji do Niemiec Josipa Perkovicia, szefa tajnych służb dawnej Jugosławii, a następnie założyciela i szefa chorwackiego wywiadu, który podejrzewany jest o zamordowanie w 1983 roku w Bawarii chorwackiego biznesmena i dysydenta Stjepana Ðurekovicia. Od nazwiska Josipa Perkovicia przyjęta ustawa nazwana została „lex Perković”, jednak sprawa Perkovicia nie była odosobnionym przypadkiem. Szacuje się, że w latach 1970-1989 jugosłowiańskie służby specjalne wyeliminowały poza granicami Jugosławii około 20 osób, którzy na emigracji krytykowali władze swojego kraju. Przyjęty przez Chorwatów przepis miał zatem chronić byłych agentów i uniemożliwiać ich ekstradycję do krajów, w których popełnili przestępstwo.
Źródło: vecernji.hr
Nowa elektrownia wiatrowa niedaleko Trogiru
2013-10-06W okolicach Trogiru uruchomiona została wczoraj elektrownia wiatrowa „Jelinak”, budowę której zrealizowała hiszpańska firma Accione Energie, inwestując w nią 50 milionów euro.
Główną część elektrowni stanowi 20 turbin o łącznej mocy 30 megawatów, które rocznie produkować będą energię elektryczną na potrzeby 30 tysięcy gospodarstw domowych.
Uruchomiona elektrownia to największa elektrownia wiatrowa w Żupanii Splitsko-Dalmatyńskiej i jedna z największych w całej Chorwacji.
Elektrownię uroczyście otworzył prezydent Republiki Chorwacji Ivo Josipović, podkreślając wagę wydarzenia i fakt, że dzięki tej inwestycji mieszkańcom tej części Dalmacji na długi czas zapewniona zostanie energia pochodząca ze źródeł odnawialnych.
Źródło: business.hr, poslovni.hr