Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Lipiec 2017
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Park Narodowy Krka ogranicza liczbę odwiedzających go turystów
2017-07-20Dyrekcja Parku Narodowego Krka, ze względu na konieczność ochrony środowiska naturalnego parku, wprowadza ograniczenie liczby turystów odwiedzających tę atrakcję turystyczną. Dotyczy to w szczególności obszaru przy największej atrakcji parku, czyli przy największym wodospadzie Skradinski buk. Począwszy od tego sezonu turystycznego, w miejscu tym będzie mogło przebywać maksymalnie 10 tysięcy osób.
Krka to pierwszy park narodowy w Chorwacji, który zdecydował się na wprowadzenia regulacji dotyczących liczby odwiedzających go turystów. Przy wejściu na obszar wodospadu Skradinski buk ustawiono zostały liczniki turystów. Goście, którzy z uwagi na zbyt dużą liczbę turystów nie będą mogli dostać się do tego miejsca, będą mogli poczekać na możliwość wejścia lub obejrzeć w tym czasie środkowy lub górny odcinek rzeki Krka.
Decyzja ta napotyka na opór, głównie ze strony chorwackich agencji turystycznych, obawiających się kłopotów przy organizacji wycieczek do parku. Sposobem na to ma być możliwość wcześniejszego zakupu wejściówek za pośrednictwem strony internetowej parku.
Funkcjonowanie parku po wprowadzeniu zmian ocenione zostanie na koniec sezonu, kiedy to podjęta zostanie ostateczna decyzja, czy wprowadzone zmiany były trafne, czy też wymagają zmodyfikowania.
Źródło: www.magazin.hrt.hr
Šibenik – nowy zabytek pod ochroną UNESCO zostanie otwarty dla turystów
2017-07-13W związku z wpisaniem znajdującej się w Šibeniku Twierdzy św. Mikołaja na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO, zabytek ten zostanie udostępniony do zwiedzania.
Burmistrz Šibenika Goran Pauk, na konferencji zorganizowanej w sprawie włączenia zabytku na listę UNESCO, przedstawił plan działań mających na celu umożliwienie zwiedzania twierdzy już w przyszłym sezonie. Obejmuje on całkowitą renowację twierdzy, a także rozwiązanie kwestii dostępu do twierdzy od strony lądu i morza, jak również rozwiązanie wszystkich dodatkowych kwestii technicznych, tak aby twierdza była bezpieczna do zwiedzania przez turystów.
Twierdza św. Nikole została oficjalnie wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego UNESCO na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa w Krakowie, jako część systemu obronnego Republiki Weneckiej z okresu od XV do XVII wieku.
Oprócz twierdzy, na listę tę trafił również system fortyfikacji i murów obronnych w Zadarze, jak również zabytki znajdujące się we Włoszech oraz czarnogórskie miasto Kotor. Na listę UNESCO trafiły również chorwackie lasy bukowe w Północnym Velebicie i Paklenicy.