Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości z roku 2012 zebranych na podstawie chorwackich mediów
Nowe ceny za przejazd drogami na Istrii
2012-12-27Od pierwszego stycznia 2013 roku, o około 4% rosną ceny opłat za przejazd drogami Istrii, w tym za przejazd przez tunel Učka. Ceny w tym rejonie nie były zmieniane od roku 2004, podczas gdy wzrost inflacji od tego czasu wyniósł ponad 30%.
Zmianie nie ulegają ceny na tych odcinkach, za przejazd którymi należało zapłacić mniej niż 5,00 HRK.
Istrię pokrywa rozbudowana sieć dróg, za przejazd którymi w wielu wypadkach ustalone są niskie opłaty wahającej się od 3,00 do 5,00 HRK. Z dróg tych korzystają przede wszystkim mieszkańcy, których wskazana podwyżka zatem nie obejmie.
Od 1 stycznia 2013 roku opłata za przejazd pojazdami pierwszej kategorii na najbardziej popularnych trasach wyniesie: za przejazd od Rijeki do Puli (odległość 92 km) 50 HRK, zaś z Umagu do Puli (odległość 77 km) 38,00 HRK.
Źródło: www.regionalexpress.hr
Ivo Sanader skazany na 10 lat pozbawienia wolności
2012-11-20Były premier Chorwacji Ivo Sanader, oskarżany o korupcję i przyjęcie łapówek od zagranicznych firm na łączną kwotę około 10 mln euro, został dzisiaj skazany na karę dziesięciu lat pozbawienia wolności.
Ivo Sanader zatrzymany został w grudniu 2010 roku w Austrii na wniosek chorwackiego wymiaru sprawiedliwości. Zarzucone zostały mu przestępstwa korupcyjne w latach 2004-2009, kiedy stał na czele chorwackiego rządu. Po aresztowaniu wydany został chorwackiemu wymiarowi sprawiedliwości.
W lipcu 2009 roku, w połowie swojej drugiej kadencji, Sanader nieoczekiwanie zrezygnował z dalszego pełnienia funkcji premiera, jak również z przewodniczenia partii HDZ.
Od 2010 roku rozpoczęły się w Chorwacji aresztowania służb celnych, byłego skarbnika HDZ Mladena Bariszicia, szefa głównego państwowego przedsiębiorstwa energetycznego Ivana Mravakela, a także innych dyrektorów państwowych koncernów, blisko powiązanych z Ivo Sanaderem. Sam Sanader odrzucał natomiast stawiane mu oskarżenia o korupcję, twierdząc że mają one podłoże polityczne.
W dzisiejszym wyroku Sanader oskarżony został o nadużywanie władzy, spekulacje wojenne i przyjęcie łapówek w aferach Hypo i Ina-Mol.
Oprócz kary pozbawienia wolności orzeczony został również nakaz zwrotu pieniędzy pozyskanych poprzez popełnienie czynu karnego - na poczet budżetu państwa Sanader musi wpłacić kwotę 3,5 milionów euro, pokryć musi również koszty postępowania sądowego.
Byłego premiera czekają jeszcze trzy kolejne procesy. W czasie dzisiaj zakończonego postępowania rozpoczęło się sądzenie go również w sprawie afery Fimi-medija, w której razem ze swoimi partyjnymi kolegami oskarżany jest o wyprowadzenie około 70 milionów kun z instytucji państwowych i państwowych spółek. Część tej kwoty trafiła do funduszu partii, część natomiast do prywatnych kieszeni.
Dzisiejsze wydanie wyroku w sprawie Ivo Sanadera jest sporym wydarzeniem medialnym w Chorwacji. Śledzi je w Zagrzebiu około 200 dziennikarzy, w tym przedstawiciele najważniejszych europejskich agencji prasowych.
Źródło: hrt.hr
Uniewinnienie chorwackich generałów
2012-11-16Trybunał ONZ uniewinnił dzisiaj chorwackich generałów Ante Gotovinę i Mladena Markača,którzy przed rokiem i siedmioma miesiącami przez Trybunał w Hadze skazani zostali za zbrodnie wojenne i zbrodnie przeciwko ludzkości, odpowiednio na 24 i 18 lat pozbawienia wolności.
Zdaniem sądu pierwszej instancji, Ante Gotovina, który dowodził operacją "Burza", mającą na celu odbicie z rąk serbskich terytorium samozwańczej Republiki Serbskiej Krajiny oraz Mladen Markač - dowódca chorwackich sił specjalnych, dopuścili się zbrodni wojennych i zbrodni przeciwko ludzkości. Według trybunału haskiego w czasie operacji "Burza" zabitych zostało ponad 300 Serbów, a ok. 200 tys. uciekło ze swoich domów.
Obrona generałów udowodniła błędną interpretację faktów dotyczących akcji "Burza", która oceniona została ostatecznie jako legalna operacja wojskowa, mająca na celu odzyskanie przez Chorwację okupowanych przez Serbów terenów, zaś ludność serbska terytoria te opuściła w ramach ewakuacji kierowanej przez swoich przywódców.
Warto podkreślić, że od wydania Ante Gotoviny trybunałowi ONZ do spraw zbrodni wojennych w dawnej Jugosławii, Unia Europejska uzależniała rozmowy o członkowstwie Chorwacji w Unii Europejskiej. Ante Gotovina wydany został Trybunałowi dwa miesiąca po rozpoczęciu negocjacji akcesyjnych, co spotkało się z dużą dezaprobatą ze strony chorwackiego społeczeństwa uważającego Gotovinę i Markača za bohaterów niepodległościowych, i zaowocowało spadkiem poparcia dla integracji Chorwacji z Unią Europejską.
Podczas odczytywania dzisiejszego wyroku sądzeni generałowie nie okazywali większych emocji, natomiast ich zwolennicy, licznie zebrani na sali rozpraw, zaczęli klaskać i wznosić triumfalne okrzyki.
Również w wielu chorwackich miastach mieszkańcy na telebimach śledzili przebieg rozprawy, a na odczytany wyrok zareagowano ogromną radością i ulgą.
Dzień wcześniej odbyły się w Chorwacji liczne nabożeństwa i przemarsze w intencji uniewinnienia bohaterów narodowych, zaś na głównym cmentarzu w Zagrzebiu złożono wieńce pod pomnikiem poświęconym bohaterom "wojny ojczyźnianej"
Źródło: www.hrt.hr
Dzień Niepodległości
2012-10-08Chorwaci świętują dzisiaj Dzień Niepodległości, ustanowiony na pamiątkę 8 października 1991 roku, kiedy to Chorwacja ogłosiła pełną niepodległość, a parlament Chorwacji zerwał wszystkie konstytucyjne powiązania z dawną Jugosławią.
Chorwacja podjęła wówczas również decyzję o uznaniu suwerenności pozostałych republik dawnej Jugosławii, ogłaszając, że jest gotowa ze wszystkimi republikami, z którymi nie prowadzi konfliktu wojennego, stworzyć i rozwijać przyjacielskie, polityczne, gospodarcze i kulturowe stosunki.
Dzień Niepodległości jest w Chorwacji dniem wolnym od pracy.
W tym roku, z uwagi na niedawną śmierć przewodniczącego Zgromadzenia Narodowego Borisa Šprema, Dzień Niepodległości nie jest świętowany w chorwackim parlamencie.
Żałoba narodowa w dniu pogrzebu Marszałka Saboru Borisa Šprema
2012-10-04Wczoraj o godzinie 17:00 rozpoczęło się w chorwackim Saborze uroczyste pożegnanie i upamiętnienie zmarłego Marszałka chorwackiego Saboru Borisa Šprema.
Uroczystości pogrzebowe rozpoczną się dzisiaj na zagrzebskim cmentarzu Mirogoj, o godzinie 12:00.
Boris Šprem zmarł w niedzielę 30 września w Houston, w Stanach Zjednoczonych, po długiej i wyczerpującej walce ze szczególnie złościwą odmianą nowotworu szpiku kostnego. Miał 57 lat.
Boris Šprem był z wykształcenia prawnikiem, ukończył studia na Wydziale Prawa Uniwersytetu w Zagrzebiu. W chorwackim życiu politycznym był obecny od roku 1980. W 2005, za czasów prezydentury Stjepana Mešicia, obejmował stanowisko szefa kancelarii prezydenta. W roku 2007 Boris Šprem z ramienia Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji uzyskał mandat deputowanego do Zgromadzenia Chorwackiego. Od grudnia 2011 roku piastował stanowisko Marszałka chorwackiego Saboru.
Budowa Pelješkiego mostu najwcześniej w 2014 roku
2012-09-24Minister transportu i infrastruktury Siniša Hajdaš Dončić oświadczył dzisiaj w Splicie, że w najlepszym wypadku budowa Pelješkiego mostu mogłaby zostać wznowiona w 2014 roku. Minister przypomniał, że przy budowie mostu wykonane zostało już około 6% prac, zaś wykonawcy wstrzymali budowę po tym jak w czerwcu 2010 roku okazało się, że środki na budowę nie zostały odpowiednio zabezpieczone.
Budowa mostu stanowi ostateczne rozwiązanie kwestii powiązania Chorwacji z obszarem dubrownickim. Hajdaš Dončić stwierdza natomiast, że rozwiązaniem krótkoterminowym, po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, może być wprowadzenie promowego połączenia Komarna-Brijesta, jeśli władze Żupanii Dubrownicko-Neretwańskiej wprowadzą zmiany do planu zagospodarowania przestrzennego portu promowego w Komarnej.
Najprawdopodobniej jednak, do czasu ostatecznego rozwiązania kwestii mostu, spodziewać należy się wzmożonego ruchu na linii Ploče-Trpanj.
Źródło: business.hr
Bałtycko-Adriatycki korytarz gazowy
2012-09-13Liderzy chorwackich i polskich operatorów dostaw gazu, chorwackiej spółki Plinacro i polskiego Gaz Systemu, w dniu wczorajszym podpisali deklarację, w której obie firmy wyrażają chęć współpracy przy utworzeniu gazowego korytarza transportowego pomiędzy Morzem Bałtyckim i Adriatyckim, który miałby powstać poprzez połączenie polskiego terminalu LNG – którego budowa właśnie się kończy – z mającym powstać w przyszłości terminalem LNG na chorwackiej wyspie Krk.
Wiceminister i Minister Gospodarski Republiki Chorwacji Radimir Čačić, przy podpisywaniu deklaracji podkreślił, że dotyczy ona wyjątkowo perspektywicznego i wartościowego projektu, popieranego przez Unię Europejską i znajdującego się w strategicznych planach Polski.
Dla Chorwacji szczególnie cenne są polskie doświadczenia przy budowie terminalu LNG, którego wielkość jest porównywalna z terminalem, jaki ma powstać na wyspie Krk. Chorwacja oczekuje również od Polski wsparcia przy komunikacji z Unią Europejską, w celu pozyskania na realizacje tego projektu środków z funduszy unijnych.
Zdaniem Čačicia, współpraca obu terminali może mieć znaczący wpływ na uzyskiwane ceny dostaw gazu, a przez to na osiągnięcie lepszej pozycji w tym segmencie rynku.
Wartość budowy chorwackiego terminalu szacuje się na około 600 milionów euro, zaś elektrowni gazowej na 500 milionów euro. Budowa ma potrwać około czterech lat, tak więc terminal powinien być gotowy w roku 2017.
Źródło: liderpress.hr
W Puli największy spadek cen mieszkań
2012-09-11Zgodnie z danymi portalu Crozilla.com, największy spadek cen nieruchomości odnotowany został w ostatnich miesiącach w Puli. Wniosek taki został wyciągnięty na podstawie porównania cen nieruchomości we wszystkich większych miastach Chorwacji, w okresie minionego roku. Analiza nie obejmowała jednak żadnego z pozostałych miast zlokalizowanych na półwyspie Istria.
Od września 2011 do września roku 2012 pulscy sprzedawcy nieruchomości obniżyli ceny aż o 3,9%. Średnia cena nieruchomości w Puli spadła zatem do 1,402 EUR za metr kwadratowy. W pozostałej części Chorwacji ceny nieruchomości obniżyły się w tym okresie o około 1%.
Dla porównania średnia cena metra kwadratowego w Rijece wynosi obecnie 1,467 EUR, w Zagrzebiu 1,731, zaś w Splicie 2,092 EUR.
Źródło: glasistre.hr
Wzrost opłaty za autostradę na odcinku Macelj - Zaprešić
2012-08-01Od dzisiaj o kolejne 15% (z 42 do 48 kun) wzrasta kwota opłaty za przejazd autostradą na odcinku Macelj - Zaprešić.
Podwyżka cen dotknie przede wszystkim turystów, licznie odwiedzających Chorwację w sezonie letnim. Kolejne już w tym roku podwyższenie cen za korzystanie z chorwackich autostrad jeszcze bardziej pogłębi różnicę w kosztach, jakie za użytkowanie autostrad ponoszą turyści oraz mieszkańcy Chorwacji. Ci ostatni mogą korzystać z możliwości elektronicznego rozliczania opłat (ENC), co w praktyce oznacza znaczne upusty.
Opłaty na pozostałych odcinkach autostrady Zagrzeb - Macelj pozostają bez zmian.
W planach największa w Europie przetwórnia ryb na wyspie Brač
2012-07-31Chorwacka firma Sardina d.o.o., mająca swoją siedzibę w miescowości Postira na wyspie Brač do połowy przyszłego roku planuje uruchomienie nowego zakładu przetwórstwa ryb, który zgodnie z planami inwestycyjnymi ma stać się największym i najnowocześniejszym tego typu przedsiębiorstwem w Europie.
Nowy zakład powstanie na powierzchni 12 tysięcy metrów kwadratowych i umożliwi zatrudnienie dodatkowych 100 osób.
Aktualnie firma Sardina d.o.o. przerabia około 2.700 ton ryb rocznie, zaś po uruchomieniu nowego zakładu zdolności przetwórcze firmy wzrosną do około 5.000 ton.
źródło: business.hr
Dobre wyniki chorwackiego sektora turystyki za I półrocze 2012 roku
2012-07-11W pierwszych sześciu miesiącach bieżącego roku odnotowano o 5% więcej przyjazdów i noclegów turystycznych, w porównaniu do tego samego okresu roku poprzedniego, a wzrost ten dotyczył wszystkich żupani zlokalizowanych na chorwackim wybrzeżu Adriatyku, jak również miasta Zagrzebia.
Najliczniejszymi turystami obecnymi w Chorwacji w tym okresie byli Niemcy, stanowiący aż 25% całkowitej liczny gości. Chorwację odwiedziło również wielu Austriaków, Słoweńców, Czechów, Włochów, Aglików, Polaków, Francuzów oraz Rosjan.
Żródło: www.cro-ponuda.eu
Rozpoczęcie Dubrownickiego Letniego Festiwalu
2012-07-10Po raz sześćdziesiący trzeci, w Dubrowniku uroczyście rozpoczęty został Dubrownicki Festiwal Letni. Festiwal otworzył burmistrz Dubrownika Andro Vlahušić, w obecności prezydenta Republiki Chorwacji Ivo Josipovicia, wicemarszałka chorwackiego Saboru Nenada Stazicia, a także innych osobistości życia politycznego i kulturalnego Chorwacji oraz licznie zgromadzonych mieszkańców Dubrownika i turystów.
Festiwal jest najbardziej prestiżowym i najstarszym wydarzeniem kulturalnym kraju, odbywającym się tradycyjnie każdego roku od 10 lipca do 25 sierpnia. W ramach festiwalu, w murach starego miasta organizowane są występy aktorów i muzyków z całego świata, przedstawienia teatralne, spektakle baletowe, a także liczne premiery i pokazy przedpremierowe filmów znanych światowych reżyserów.
W trakcie tegorocznego festiwalu, w ciągu 47 dni, wystąpi ponad dwa tysiące artystów z około 20 krajów.
Obserwatorium geomagnetyczne otwarte w pobliżu Siska
2012-07-04W pobliżu wioski Kratečko, w Parku Przyrody Lonjsko polje uruchomione zostało pierwsze w Chorwacji obserwatorium geomagnetyczne. W ten sposób Chorwacja przyłączyła się do europejskiej sieci zajmującej się badaniami zjawisk geomagnetycznych występujących na obszarze swojego kraju.
Opserwatorium ma za zadanie badanie aktywności pola geomagnetycznego ziemi, co jest ważne dla nawigacji, balistyki, telekomunikacji, badań złóż surowców naturalnych oraz innych dziedzin. Wstępne wyniki prac potwierdziły, że wybrana lokalizacja obserwatorium jest idealna - brak jest w tym miejscu jakichkolwiek oddziaływań na pole magnetyczne, a pozyskiwane przez urządzenia dane są bardzo dokładne.
Poszczególne urządzenia badawcze umieszczone zostały w kilku stylowych drewnianych obiektach, zasilanych energią z baterii słonecznych.
Źródło: www.vecernji.hr
Nowa marina na wyspie Šolta
2012-06-06Nowa marina licząca 50 miejsc do cumowania otwarta została w miejscowości Maslinica na wyspie Šolta.
Inwestycja zrealizowana została z prywatnych śródków inwestora z Niemiec Hartmuta Lademachera i kosztowała około czterech milionów euro. Dziesięć miejsc do cumowania zaplanowano jako miejsca przeznaczone dla megajachtów.
Marina znajduje się w bezpośrednim pobliżu zamku i hotelu Martinis Marchi. Wspomniany inwestor w niedalekiej przyszłości planuje również budowę mariny w zatoce Šešula na tej samej wyspie, jak również budowę nowego hotelu.
Żródło: croatia.hr
Od czerwca wyższe opłaty za autostrady
2012-05-23Nowe opłaty za autostrady w Chorwacji będą wyższe od aktualnie obowiązujących o 15%, a ich wprowadzenie planowane jest już od czerwca. Zgodnie z nowym cennikiem koszt podróży samochodem osobowym z Rijeki do Zagrzebia będzie kosztować 69 kun zaś z Zagrzebia do miejscowości Dugopolje około 180 kun.
Wraz z wprowadzeniem nowych stawek opłat, Ministerstwo morza, transportu i infrastruktury rozpoczyna szeroką akcję promocyjną urządzeń do dokonywania płatności drogą elektroniczną (ENC), które obywatele Chorwacji będą mogli nabyć za symboliczną 1 kunę + VAT, dzięki którym uzyskają możliwość otrzymania rabatu za korzystanie z autostrad, który w praktyce oznaczać będzie brak wzrostu cen. Decyzja taka jest wynikiem wspólnych ustaleń ministra morza transportu i infrastruktury z przedstawicielami zarządu dróg, zgodnie z którymi podwyżki cen mają w jak najmniejszym stopniu dotknąć mieszkańców Chorwacji.
Największa elektrownia solarna w Chorwacji
2012-04-18W sobotę 14 kwietnia, w miejscowości Čaporice uruchomiona została największa w Chorwacji elektrownia solarna o łącznej mocy 315 kW.
Urządzenia fotowoltaiczne umieszczone zostały na dachu Grupy Ma.Co.T., a ich instalacji dokonała firma Adria Sol, będąca częścią Grupy Ma.Co.T.
Koszty inwestycji to około 600 tysięcy euro, a ich zwrot spodziewany jest po około siedmiu latach eksploatacji obiektu.
Źródło: nacional.hr, www.trilj.hr
Chorwacja w strefie Schengen od 2015 roku
2012-03-12Według zapowiedzi chorwackiego ministra spraw wewnętrznych Ranko Ostojicia, wejście Chorwacji do strefy Schengen planowane jest w okresie dwóch lat po wejściu do Unii Europejskiej, a więc na rok 2015. Do końca bieżącego roku Chorwacja, której granice staną się wkrótce granicami Unii Europejskiej, będzie musiała zapewnić 450 nowych funkcjonariuszy straży granicznej oraz dokończyć przejścia graniczne i odpowiednio je wyposażyć. Po wejściu do Unii Europejskiej, planowanym na 1 lipca 2013 roku, Chorwacja będzie miała prawo do 120 milionów EUR na zakup helikopterów do kontroli zewnętrznych granic Unii. Minister Ranko Ostojić powiedział, że poczyni starania, aby pieniądze te trafiły do Chorwacji nieco wcześniej, z uwagi na fakt, że na przystosowanie helikopterów i odpowiednie ich wykorzystanie potrzeba czasu.
Chorwacja jako członek strefy Schengen zostanie zobligowana do zapewnienia po dwóch funkcjonariuszy straży granicznej na każde dwa kilometry granicy. Łącznie granicy strefy Schengen będzie zatem strzec około pięciu tysięcy osób.
PZU zamierza przejąć Croatia osiguranje
2012-03-08Chorwacka gazeta "Globus", powołując się na anonimowe źródła, poinformowała o zamierzeniach przejęcia przez największą polską firmę ubezpieczeniową PZU kontrolowanej przez państwo chorwackiej firmy ubezpieczeniowej Croatia osiguranje.
Przetarg na sprzedaż udziałów w Croatia osiguranje ma zostać rozpisany do końca marca bieżącego roku. Chorwacki rząd planuje pozostawić sobie 25 procent udziałów plus jedną akcję, żeby zachować kontrolę nad spółką.
Od 1 marca VAT 25%
2012-03-01Chorwacki Sabor większością głosów przyjął pakiet zmian ustaw podatkowych, wśród których od 1 marca bieżącego roku zwiększona zostanie stawka podatku VAT z 23 do 25%. Będzie to jedna z najwyższych stawek podatku od towarów i usług w całej Europie. Zmiana ma przynieść budżetowi Chorwacji około 2,5 miliardów kun oszczędności.
Dla złagodzenia związanego ze wzrostem VAT-u ryzyka gwałtownego spadku standardu życia mieszkańców Chorwacji, jednocześnie wprowadzona została obniżona do 10% stawka podatku na oleje jadalne i tłuszcze, odżywki oraz produkty zbożowe dla dzieci, biały cukier i opłaty za dostawę wody.
Pakiet zmian podatkowych zawiera również zmiany Ustawy o podatku dochodowym, spośród których jedną z istotniejszych jest zwolnienie z opodatkowania uzyskanego zysku, jeśli zostanie on zainwestowany w podwyższenie kapitału spółki.
Bezrobocie w Chorwacji - blisko 20%
2012-02-28Według danych Chorwackiego Urzędu Statystycznego, stopa bezrobocia w Chorwacji, w styczniu 2012 roku wyniosła 19,8%. Wskaźnik ten ustalany jest w odniesieniu do liczby osób deklarujących faktyczne pozostawanie bez pracy, co nie pokrywa się z danymi o bezrobociu, jakie posiada Chorwacki Urząd ds. Zatrudnienia, według którego liczba osób pozostających w Chorwacji bez pracy wynosi około 334 tysięcy.
Droga do Dubrownika za trzy lata?
2012-01-04Premier niedawno powołanego nowego rządu Zoran Milanović potwierdził, że rozpatrywana jest ewentualność budowy autostrady do Dubrownika przez teren Bośni i Hercegowiny. Chodzi o odcinek około 30 km od miejscowości Ploče w kierunku Opuzena, z pominięciem miejscowości Neum. Pomimo tego, że trasa taka została zaplanowana w projektach rozwoju przestrzennego, zgodnie z którymi powinna być gotowa za trzy lata, na dzień dzisiejszy nie są znane źródła finansowania tej inwestycji. Zdaniem Ministra morza, transportu i infrastruktury Zlatka Komadina budowa tego odcinka autostrady nie powinna być finansowana wyłącznie przez stronę chorwacką, gdyż powstanie nowej drogi w pozytywny sposób wpłynęłoby także na rozwój leżącego w obrębie drogi obszaru Bośni i Hercegowiny. Jego zdaniem droga wiązałaby dwa państwa i służyła jako most, sprzyjając rozwojowi obu państw, nie ma zatem powodów, aby Bośnia i Hercegowina nie partycypowała w kosztach jej powstania.
Referendum akcesyjne 22 stycznia
2012-01-03Referendum w sprawie przystąpienia Chorwacji do Unii Europejskiej wyznaczone zostało na 22 stycznia 2012 roku.
Ze wstępnych sondaży wynika, że za przystąpieniem do UE opowiada się obecnie 65 procent mieszkańców Chorwacji. Dzisiaj oficjalnie rozpoczęta została kampania, w trakcie której przybliżone i wyjaśnione mają zostać wszystkie kwestie związane z członkostwem Chorwacji w Unii Europejskiej. Na spotkaniu z dziennikarzami, Minister Spraw Zagranicznych Vesna Pusić przedstawiła dokumenty oraz materiały informacyjne, które opublikowane zostaną na stronach internetowych Ministerstwa, wśród których znajdzie się streszczenie umowy o przystąpieniu Chorwacji do Unii Europejskiej, podsumowanie negocjacji poszczególnych rozdziałów, jak również zestawienie najczęstszych wątpliwości, jakie mają obywatele Chorwacji w związku z planowaniem wejściem do Unii. Uruchomiona została także specjalna linia telefoniczna, za pośrednictwem której Chorwaci mogą uzyskać odpowiedzi na pytania związane z członkostwem w Unii.
Jeśli większość obywateli zagłosuje w referendum za przystąpieniem do Unii Europejskiej, a pozostałe kraje członkowskie ratyfikują traktat, Chorwacja stanie się państwem członkowskim Unii 1 lipca 2013 roku.