Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Grudzień 2011
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Zaprzysiężony nowy rząd Chorwacji
2011-12-23Chorwacja ma od dzisiaj nowy centro-lewicowy rząd, z premierem Zoranem Milanovicem na czele. Nowy rząd uzyskał wotum zaufania chorwackiego parlamentu. Za powołaniem gabinetu głosowało 89 na 129 deputowanych, przeciw było 28, a 12 wstrzymało się od głosu.
Lider centrolewicowej koalicji Kukuriku Zoran Milanović przejął władzę w kraju po rządzącej do tej pory Chorwackiej Wspólnocie Demokratycznej, której rządy pomimo opanowania trwającej od 2009 roku recesji, uzyskania w roku 2011 wzrostu PKB o 0,5% oraz doprowadzenia do podpisania traktatu akcesyjnego, pozostawiły kraj uwikłany w afery korupcyjne, z bezrobociem sięgającym 18%.
W swoim pierwszym wystąpieniu nowy premier jako najważniejsze zadania dla nowego rządu wskazał zmniejszenie obecnego deficytu budżetowego oraz przeprowadzenie reform zmierzających do wyjścia z kryzysu.
Chorwacki parlament zaakceptował również skład nowego rządu. W nowym gabinecie najwięcej ministrów oraz trzech wicepremierów ma Socjaldemokratyczna Partia Chorwacji (Socijaldemokratska partija Hrvatske).
Dzień Kultury Polskiej w Chorwackim Radiu
2011-12-15Z okazji podpisania umowy o przystąpieniu Republiki Chorwacji do Unii Europejskiej i w związku z trwającą prezydencją Polski w Unii Europejskiej, Dzień Kultury Polskiej w Chorwackim Radiu zakończy dzisiaj transmisja występu młodych pianistów Karola Szymanowskieg z Polski oraz Chorwata Domagoja Gušcicia.
W czasie koncertu zaprezentowana zostanie również płyta z dzielami polsko-dubrownickiego kompozytora Ludomira Michał Rogowskiego, w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Chorwackiego Radia i Telewizji, pod kierownictwem Tomislava Fačinija.
Koncert organizowany jest we współpracy z Ambasadą Rzeczypospolitej Polskiej w Zagrzebiu.
Za wejściem Chorwacji do UE opowiada się 57% Chorwatów
2011-12-15Według badań przeprowadzonych przez agencję Ipsos Puls, udział w referendum na temat wejścia Chorwacji do Unii Europejskiej wzięłoby 70% obywateli Chorwacji. 57% opowiedziałoby się za wejściem do Unii, przeciwko byłoby 37%, zaś niezdecydowanych byłoby 6% uprawnionych do głosowania.
Ostatnie przeprowadzone badania wskazują, że Chorwaci, po wejściu Chorwacji do Unii Europejskiej, oczekują znacznej poprawy w zakresie prawa, ochrony środowiska i edukacji, obawiając się jednocześnie dalszej recesji spowodowanej wzrostem cen. Jako znacznie mniejsze zagrożenie zarysowuje się natomiast, w świetle wyników przeprowadzonych badań, obawa przed zanikiem chorwackich obyczajów, czy rodzimych produktów, znacznie bardziej zauważalna jeszcze przed kilkunastoma miesiącami.
Korzyści i strat z wejścia do Unii oczekuje mniej więcej taka sama liczba obywateli Chorwacji. Dokładniej 31% wierzy, iż osobiście odniosą z tego tytułu więcej korzyści, 30 % sądzi, że przyniesie im to więcej strat. Blisko połowa Chorwatów uważa jednak, że w nowych krajach członkowskich Unii poziom życia, po wejściu do Wspólnoty uległ podwyższeniu.
Oficjalnie potwierdzono wyniki wyborów parlamentarnych w Chorwacji
2011-12-06Chorwacka Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła całościowe wyniki wyborów do siódmego z kolei składu chorwackiego Saboru, w których udział wzięło 46 procent uprawnionych do głosowania.
Zwycięstwo odniosła opozycyjna centrolewicowa koalicja Kukuriku, kierowana przez Zorana Milanovicia, zdobywając w chorwackim jednoizbowym parlamencie 80 ze 151 mandatów. Rządząca do tej pory narodowo-konserwatywna Chorwacka Wspólnota Demokratyczna (HDZ) premier Jadranki Kosor zdobyła 47 mandatów.
Koalicja Kukuriku zdobyła większość głosów w ośmiu z jedenastu okręgów wyborczych. Chorwacka Wspólnota Demokratyczna wygrała w dwóch okręgach wyborczych, najwięcej głosów zdobywając w Gospiću, tradycyjnym miejscu największego poparcia dla tej partii.
Już przed wyborami przegrana rządzącej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej oceniana była jako bardzo prawdopodobna, na co wpływ miało niezadowolenie społeczeństwa z przeprowadzanych reform, utrzymujące się w Chorwacji wysokie bezrobocie, jak również uwikłanie partii w liczne afery korupcyjne.
Na koalicję Kukuriku skladają się cztery ugrupowania o charakterze centrolewicowym oraz lewicowym. Oprócz największej Socjaldemokratycznej Partii Chorwacji (SDP) Zorana Milanovicia w jej składzie znajdują się Chorwacka Partia Ludowa - Liberalnych Demokratów, Istryjskie Zgromadzenie Demokratyczne i Chorwacka Partia Emerytów. Nazwę Kukuriku koalicja przybrała od nazwy restauracji, w której w 2010 roku partie zawarły koalicyjne porozumienie.
Poza Zgromadzeniem Chorwackim znalazły się m.in. Chorwacka Partia Socjalliberalna i Chorwacka Partia Prawa.