Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości z roku 2016 zebranych na podstawie chorwackich mediów
Od nowego roku wyższe opłaty za przejazdy autostradami
2016-12-02Od stycznia 2017 roku wchodzi w życie pierwsza z dwóch zaplanowanych na ten rok zmian dotyczących opłat za przejazdy chorwackimi autostradami. Druga korekta cen nastąpi latem, tuż przed sezonem turystycznym.
Podwyżka obejmie tylko dwie pierwsze kategorie pojazdów: motocykle oraz samochody osobowe, nie będzie zaś dotyczyć samochodów ciężarowych. Opłaty za przejazdy motocyklami i samochodami osobowymi wzrosną o 5% na autostradach zarządzanych przez spółkę HAC. Przykładowo koszt przejazdu samochodem osobowym z Zagrzebia do Splitu wyniesie zamiast dotychczasowych 174 kun, 183 kuny.
W okresie od 15 czerwca do 15 września obowiązywać będą natomiast opłaty sezonowe, o 10% wyższe od opłat w pozostałych okresach roku.
Nowe ustalenia oznaczają definitywną rezygnację z opcji wprowadzenia winiet, jeszcze do niedawna rozważaną jako rozwiązanie na rosnące koszty utrzymania autostrad oraz rozładowanie korków. Według aktualnych planów, obecny system opłat będzie stopniowo zastępowany zautomatyzowanym poborem opłat, docelowo poprzez system GPS.
Źródło: jutarnji.hr
Jagnięcina z Pagu otrzymała tytuł chronionej nazwy pochodzenia
2016-10-05Oliwa z oliwek z wyspy Korčula oraz jagnięcina z wyspy Pag to dwa nowe produkty, które otrzymały właśnie oficjalne potwierdzenie chronionej nazwy pochodzenia na poziomie Unii Europejskiej.
Jagnięcina z Pagu (paška janjetina) produkowana jest na obszarze całej wyspy Pag, a pierwsze wzmianki na piśmie o jej wytwarzaniu sięgają bardzo dawnych czasów. Jagnięcina z Pagu wyróżnia się specyficznym smakiem z powodu warunków środowiskowych, w jakich żyją autochtoniczne owce. Warunki te, to na wyspie Pag praktycznie goła ziemia, kamienie, w których rosną różne zioła i inne rośliny typowe dla regionu, „posolone" przez zimny wiatr bura. Różnica między smakiem mięsa jagniąt z Pagu i innych wynika z oddzielania młodych jagniąt od matki. Zwykle, jagnię oddziela się od matki, gdy skończy 15 miesięcy, na Pagu zaś robi się to dużo wcześniej, a mleko matek wykorzystuje się do produkcji sera. Właśnie z tego powodu oraz hodowli wśród słonych pastwisk, na których roślinność jest przesycona solą, mięso jagnięce ma tu specyficzny smak.
Źródło: hrt.hr, tzgpag.hr
Ostateczne wyniki wyrobów parlamentarnych w Chorwacji
2016-09-12Po przeliczeniu wszystkich głosów Państwowa Komisja Wyborcza potwierdziła zwycięstwo w niedzielnych wyborach parlamentarnych w Chorwacji konserwatywnej Chorwackiej Wspólnoty Demokratycznej (HDZ), która uzyskała 61 miejsc w parlamencie. Oznacza to, że partia ta nie będzie mogła rządzić samodzielnie. Drugie miejsce zajęła Narodowa Koalicja, na której czele stoją socjaldemokraci z SDP, która zdobyła 54 mandatów spośród 151 miejsc w Saborze.
Miejsce w parlamencie zapewniła sobie również należąca do dotychczasowej koalicji rządzącej centroprawicowa partia Most, która uzyskała 13 mandatów. Osiem miejsc zdobyła natomiast partia Żywy Mur, wywodząca się z ruchu społecznego przeciwstawiającemu się eksmisjom. Zgodnie z chorwackim prawem wyborczym osiem miejsc przypadnie również przedstawicielom mniejszości narodowych.
Frekwencja wyborcza wyniosła 53 procent.
Kary dla nieodpowiednio ubranych turystów
2016-08-20Dwa największe ośrodki turystyczne w Chorwacji – Split i Dubrownik zdecydowały się na wprowadzenie możliwości nałożenia mandatu na osoby łamiące zakaz spacerowania w centrum miasta w strojach plażowych.
W Splicie zakaz obowiązuje już do początku tegorocznego sezonu turystycznego. Osoba, która zostanie przyłapana na spacerze w centrum miasta w stroju kąpielowym lub w przypadku mężczyzn naga od pasa w górę, może zostać ukarana mandatem w wysokości 500 kun. W przypadku ponownego wykroczenia tego rodzaju, kolejna kara może wynieść nawet dwukrotność tej sumy.
Cześć miasta, w której obowiązuje zakaz spacerowania w strojach kąpielowych, została oznaczona specjalnymi znakami - w Splicie jest ich łącznie 12.
Do egzekwowania nowego prawa zobowiązani zostali strażnicy miejscy, których praca do niedawna polegała w tym zakresie wyłącznie na upominaniu turystów, którzy o zakazie tym nie wiedzieli.
Zakaz spacerowania w strojach plażowych wprowadzono również w Dubrowniku. Kary pieniężne w tym mieście są podobnej wysokości co w Splicie. Przy wejściu do najstarszej części miasta zostały ustawione tablice, które w kilku językach informują turystów o obowiązującym zakazie. W Dubrowniku, za egzekwowanie przepisów również odpowiedzialni są strażnicy miejscy.
Źródło: dnevnik.hr, jutarnji.hr
Średniowieczne kamienne nagrobki „stećci” na liście UNESCO
2016-07-19Komitet ds. światowego dziedzictwa kulturowego UNESCO podjął decyzję o wpisaniu późnośredniowiecznych kamiennych nagrobków (tzw. stećci) na Listę Światowego Dziedzictwa. Wniosek o wpisanie ich na listę złożony został wspólnie przez Chorwację, Bośnię i Hercegowinę, Serbię i Czarnogórę już w 2009 roku.
Stećci to kamienne nagrobki, które powstawały od XII wieku i tworzone były aż do początków XVI wieku. Na nagrobkach przedstawiano zwykle motywy religijne, a także sceny z życia codziennego. Najsłynniejszy nagrobek typu ‘stećak’ tzw. Zgošćanski stećak przechowywany jest Muzeum Ziemi w Sarajewie, a jego gipsowy odlew znajduje się w zbiorach Chorwackiej Akademii Nauki i Sztuki (Hrvatska akademija znanosti i umjetnosti, HAZU) w Zagrzebiu. Wiele z nagrobków znajdziemy jednak w miejscach ich pierwotnej lokalizacji, na cmentarzach głównie w Bośni, ale również w południowo-zachodniej Serbii, północno-zachodniej Czarnogórze i południowo-wschodniej Chorwacji. Na terenie Chorwacji średniowieczne nagrobki można obejrzeć na terenie dwóch nekropolii - w Crljivicy (Velika i Mala Crljivica, Cista Velika) i Dubravce. Crljivica leży około 50 kilometrów na wschód od Splitu, miejscowość Dubravka niedaleko Dubrownika.
Źródło: tportal.hr
Polscy policjanci pomogą turystom w Chorwacji
2016-07-05Ośmioro polskich policjantów rozpoczęło właśnie służbę na chorwackim wybrzeżu. Ich zadaniem będzie asystowanie i pomoc chorwackim funkcjonariuszom podczas wspólnych patroli policyjnych w rejonie takich miast jak Zadar, Pula, Makarska oraz na wyspie Krk. Są to miejsca, w których co roku spędza wakacje kilkaset tysięcy turystów z Polski.
Zadarska Komenda Policji jako pierwsza w Chorwacji, po raz pierwszy dziesięć lat temu, zaprosiła do współpracy z chorwackimi policjantami funkcjonariuszy z innych krajów. Oprócz przedstawicieli polskiej policji, co roku służbę w Chorwacji pełnią również funkcjonariusze z Węgier, Czech oraz Słowacji.
Źródło: hrt.hr
Ceny noclegów nad Adriatykiem lecą w dół
2016-06-28Wszystko wskazuje na to, że obecny rok przyniesie znaczny spadek popytu na miejsca noclegowe w prywatnym sektorze turystyki. Ceny noclegów spadły do poziomu, z którym ostatnio mieliśmy do czynienia tuż po wojnie w byłej Jugosławii. Przykładowo, nocleg w pensjonacie w miejscowościach znajdujących się od Istrii po Dubrownik, w ostatnich dniach można było znaleźć już za 6 EUR od osoby, a cały apartament dla czterech osób za około 25 EUR. Tak niskie ceny, to zdaniem Zagreb.info wynik nie tyle rezygnacji turystów z przyjazdu do Chorwacji, co gwałtownego wzrostu liczby miejsc zakwaterowania w prywatnych domach i pensjonatach. To pierwsze widoczne następstwo niekontrolowanego wzrostu liczby tego rodzaju miejsc noclegowych, która zbliżyła się właśnie do 600 tysięcy, oferowanych przez około 65 tysięcy gospodarstw, stąd również sami właściciele obiektów sceptycznie odnoszą się do możliwości uzyskania w tym sezonie wysokich dochodów z wynajmu.
Osób, które wynajmują mieszkania jest coraz więcej, zaś liczba gości uległa w ostatnich czasie stagnacji. W czerwcu apartamenty były na wpół puste, zaś biorąc pod uwagę potwierdzone do teraz rezerwacje, większość z obiektów będzie miała w tym sezonie wypełnienie jedynie przez około 40-50 dni, co oznacza, że będzie to rok z najniższym wskaźnikiem wypełnienia miejsc noclegowych od wielu lat.
W czerwcu znacznie mniej było turystów, którzy tradycyjnie w miesiącu tym przyjeżdżali do Chorwacji, takich jak Czesi, Słowacy, Polacy czy obywatele Bośni i Hercegowiny, stąd właściciele apartamentów miejsca noclegowe nawet w domach położonych w pierwszym rzędzie od morza oferowali nawet już za 10 EUR.
Ceny noclegów pojawiające się w ogłoszeniach są wprawdzie znacznie wyższe, ale w ostateczności, na miejscu okazuje się, że mogą być nawet o połowę niższe. I tak, w ostatnich dniach cena czteroosobowego apartamentu w miejscowości Sukošan wynosiła 30 EUR, w Biogradzie 35 EUR, a w Zatonie tylko 27 EUR. Na wyspie Pag, do końca czerwca pokój można było wynająć już za 12 EUR, podobnie w Vodicach cztery osoby mogły znaleźć nocleg w apartamencie już za 30 EUR. Nawet w większych i bardziej popularnych miejscach ceny noclegów są niższe niż w latach ubiegłych. W Splicie, gdzie część pensjonatów również jest pusta, apartament dla czteroosobowej rodziny można wynająć za 50 EUR, a w Makarskiej, tuż przy morzu, za 40 EUR.
Źródło: www.zagreb.info
Budowa mostu na Półwysep Pelješac od 2017 roku
2016-06-20Minister Morza, Transportu i Infrastruktury Oleg Butković i minister Rozwoju Regionalnego i Funduszy Europejskich Tomislav Tolušić zapowiedzieli ogłoszenie przetargu na wykonanie prac przy budowie mostu na Półwysep Pelješac i części dróg dojazdowych do niego. Przetarg został rozpisany przez chorwacką Dyrekcję Dróg i Autostrad, ministrowie zaś zapowiedzieli, że w ciągu najbliższych 10 dni wysłany zostanie do Brukseli wniosek o współfinansowanie tego przedsięwzięcia z funduszy unijnych.
Projekt ma być realizowany w kilku etapach. Obecnie rozpisany zostanie przetarg na budowę mostu i części dróg dojazdowych do niego, którego szacowana wartość to 1,756 miliardów kun. Wykonawcy prac zostaną wybrani w dwóch etapach. W pierwszym, trwającym 60 dni, potencjalni wykonawcy będą musieli udokumentować prawne i techniczne możliwości podjęcia się prac, zaś do drugiego etapu zostaną zaproszeni wszyscy, którzy spełnią te warunki i złożą ofertę.
Procedura wyboru oferenta z najkorzystniejszą ofertą ma zostać zakończona do początku 2017 roku. Zakłada się przy tym, że Komisja Europejska zatwierdzi wniosek Chorwacji o pokrycie z funduszy unijnych 79% kosztów przedsięwzięcia. Koszt całościowej inwestycji, wraz ze wszystkimi drogami dojazdowymi i obwodnicą Stonu jest szacowany na 426 milionów euro.
Źródło: www.hic.hr
Nowe inwestycje nad Adriatykiem – w tym roku powstanie ok. 40 nowych hoteli
2016-06-10Rozwój inwestycji związanych z budową hoteli potwierdza, że turystyka stanowi wciąż jeden z głównych sektorów chorwackiej gospodarki.
Jeszcze w tym roku otwartych zostanie w Chorwacji około 40 nowych lub odnowionych hoteli, a oprócz tego kilkanaście nowych kempingów, osiedli turystycznych i apartamentowców.
Wciąż rosnące wskaźniki poświadczające wzrost liczby turystów w tym kraju wskazują zagranicznym inwestorom, że Chorwacja jest nadal wyjątkowo atrakcyjnym krajem do inwestowania.
Na wyspie Rab, w zeszłym tygodniu otwarty został odnowiony, czterogwiazdkowy hotel Padova, którego remont, na który wydano około 8,5 mln euro, był jedną z największych inwestycji turystycznych na wyspie Rab w ostatnich latach.
Na lipiec planowane jest otwarcie hotelu Vinotel w Vrbniku na wyspie Krk, pierwszego chorwackiego hotelu poświęconego winu, z obrębie którego znajdzie się również muzeum wina. Wartość tej inwestycji to około 35 mln kun.
Ponownie otwarty zostanie także hotel Crikvenica, który po remoncie otrzyma status hotelu czterogwiazdkowego. Rosyjski inwestor zainwestował w jego remont około 6 milionów euro.
Remont rozpoczął się również w znanym hotelu Jadran w Tučepi.
Źródło: www.hrt.hr
Plaża Stiniva ogłoszona najpiękniejszą plażą świata
2016-04-21Plaża Stiniva na wyspie Vis, głosami czytelników "European Best Destinations" została właśnie ogłoszona najpiękniejszą plażą świata, o czym poinformowało Główne Biuro Chorwackiej Wspólnoty Turystycznej (HTZ).
Plaża Stiniva zostawiła w tyle najsłynniejsze plaże hiszpańskie, portugalskie, czy greckie. „Po uzyskaniu przez Zagrzeb nagrody na najlepsze wydarzenie, ogłoszeniu Zadaru jako najlepszej destynacji, a także umieszczeniu zagrzebskiego parku Maksimir na liście najlepszych parków miejskich, ogłoszenie plaży Stiniva jako najpiękniejszej plaży na świecie, stanowi dla chorwackiej turystyki dodatkowe ogromne wyróżnienie…”, podkreśla Chorwacja Wspólnota Turystyczna.
Wyboru najpiękniejszej plaży czytelnicy dokonali spośród wytypowanych przez jury listy prawie 300 najlepszych i najpiękniejszych plaż świata.
Źródło: www.hic.hr
Rijeka Europejską Stolicą Kultury w 2020 roku
2016-03-20Komisja niezależnych specjalistów zdecydowała o mianowaniu Rijeki Europejską Stolicą Kultury w 2020 roku.
O tytuł ten starały się cztery chorwackie miasta – Dubrownik, Osijek, Pula i Rijeka. Przedstawiciele każdego z miast przedstawili 45-minutowy film, po którym odpowiadali na pytania komisji.
Minister Kultury Zlatko Hasanbegović podkreślił, że chwila ta jest ważna dla całej Chorwacji i bez względu na dokonany wybór, umiejscowienie Światowej Stolicy Kultury w 2020 roku w Chorwacji, to duże wyróżnienie dla całego kraju i szansa na zapoznanie z Chorwacją szerszego kręgu zainteresowanych osób.
Źródło: www.hic.hr
Chorwaccy policjanci pomogą macedońskiej policji
2016-02-09Minister Spraw Wewnętrznych Vlaho Orepić oraz Komendat Główny Policji Vlado Dominić podjęli decyzję o skierowaniu do Macedonii kolejnych funkcjonariuszy policji, których zadaniem będzie pomoc macedońskim policjantom przy działaniach związanych z falą uchodźców. Do Macedonii wysłanych zostało 10 policjantów z Zagrzebskiej Komendy Policji oraz trzech ze Slawonii. Na granicy macedońskiej pracuje również pięcioro funkcjonariuszy skierowanych tam już w zeszłym roku.
Na granicy macedońsko-tureckiej budowane jest podwójne ogrodzenie, mające na celu uniemożliwienie imigrantom nielegalnego przekroczenia granicy i dalszej wędrówki przez Bałkany. Obecnie wznoszone jest nowe ogrodzenie, równoległe do już istniejącego. Jego docelowa długość ma wynieść 30 kilometrów. Już w listopadzie Macedonia zaczęła sprawdzać imigrantów, umożliwiając przejście granicy tylko osobom przybywającym z terenów objętych wojną, z Syrii, Iraku i Afganistanu. Obecnie, poprzez wznoszenie kolejnych barier chce wysłać jasny sygnał, że nielegalne przekroczenie granicy będzie w tym miejscu niemożliwe. W styczniu macedońska policja graniczna uniemożliwiła przekroczenie granicy około 4 tysiącom nielegalnych imigrantów.
Źródło: dnevnik.hr
Chorwacja rozważa możliwość wprowadzenia winiet
2016-02-06Nowy chorwacki minister transportu Oleg Butković zapowiedział, że decyzja w sprawie ewentualnego wprowadzenia winiet na chorwackich autostradach zapadnie już w przyszłym tygodniu.
Chorwaccy politycy rozważają wprowadzenie winiet zamiast dotychczasowego systemu opłat uzależnionego od liczby przejechanych kilometrów i rodzaju pojazdu. Celem wprowadzenia nowego systemu ma być zrekompensowanie strat wynikających ze spadającej przez ostatnie lata liczby pojazdów korzystających z autostrad.
Zdaniem analityków, zastąpienie obecnego systemu opłat winietami mogło by przynieść spółce HAC (Chorwackie Autostrady) przychody większe nawet o 3 miliardy kun w porównaniu do średnich przychodów w ostatnich latach. Projekt reorganizacji systemu pobierania opłat opiera się na analizach specjalistów. Z przedstawionych analiz wynika, że możliwe byłoby wprowadzenie 10-dniowej winiety, której cena mogłaby wg niektórych kalkulacji wynosić 100 kun oraz winiet miesięcznych w cenie 400 kun, półrocznych w cenie od 500-750 kun oraz rocznych z ceną między 1000 i 1500 kun. O ostatecznej wysokości cen poszczególnych rodzajów winiet zdecyduje jednak rząd.
Wprowadzeniu winiet sprzeciwiają się związki zawodowe zrzeszające pracowników autostrad. Podkreślają, że nowy system spowodowałby konieczność zwolnienia z pracy nawet kilkuset pracowników.
Decyzja w sprawie winiet zostanie podjęta w przyszłym tygodniu.
Źródło: jutarnji.hr, dnevnik.hr