Język chorwacki - informacje
Tłumacz przysięgły języka chorwackiego - Małgorzata Uryga
...chorwacki...croatian...hrvatski...kroaties...kroaziera...croata...
Doniesienia prasowe z Chorwacji
Archiwum wiadomości: Maj 2017
zebrane na podstawie chorwackich mediów
Zadar i Šibenik na liście światowego dziedzictwa kultury Unesco
2017-05-31Lista Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego może już wkrótce powiększyć się o dwa kolejne zabytki znajdujące się w chorwackich miastach - Šibeniku oraz w Zadarze. Decyzja w sprawie oficjalnego potwierdzenia wpisania nowych zabytków na Listę zapadnie w lipcu w Krakowie. Jeśli tak się stanie, niewielki Šibenik będzie miastem posiadającym aż dwa zabytki wpisane na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego. W roku 2000 na Listę tę trafiła Katedra św. Jakuba, w tym roku może do niej dołączyć wynurzająca się z morza twierdza św. Mikołaja, która w przeszłości pełniła funkcję więzienia. Twierdza św. Mikołaja, znajdująca się na skalistej wysepce tuż przy wejściu do kanału Šibenickiego, stanowiła niegdyś pierwszą linię obronną miasta z morza. Budowla wzniesiona na planie trójkąta, stanowi jedyny w swoim rodzaju przykład rozwoju późnorenesansowej architektury fortyfikacyjnej. Na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego i Przyrodniczego Unesco trafić ma również system murów w fortyfikacji znajdujących się w Zadarze. Mury obronne w Zadarze powstawały za rządów Wenecjan. Dzięki nim Zadar stał się potężną twierdzą mogącą oprzeć się atakom Turków. Na system obronny składają się mury oraz bramy prowadzące do miasta. Oficjalne potwierdzenie umieszczenia nowych zabytków na liście UNESCO zapadnie na początku maja na 41. sesji Komitetu Światowego Dziedzictwa . www. antenazadar.hr
Dawny hotel „Jadran” w miejscowości Tučepi znów otwarty
2017-05-07Hotel Jadran, znajdujący się obecnie we własności firmy Bluesun, po gruntownym remoncie, zostaje właśnie oddany do użytku gości. Obiekt ten w latach 50-tych ubiegłego wieku był jednym z najbardziej prestiżowych hoteli na wybrzeżu Adriatyku. Stanowił esencję kultury swoich czasów oraz łączył tradycję typowej architektury turystycznej z tendencjami, które rozwinęły się w niej znacznie później. Pod budowę hotelu wybrano miejsce szczególne – skalistą grań u podnóża gór Biokovo, tuż przy morzu. Hotel został wybudowany tuż po II wojnie światowej jako miejsce, w którym swój urlop mieli spędzać członkowie tajnej policji Jugosłowiańskiej, tzw. udby. Pogłoski mówią, że miejsce pod hotel wybrane zostało przez Komisję Tajnej Policji, która płynąc motorówką przez morze i oglądając wybrzeże podjęła decyzję o ulokowaniu hotelu na całkowicie niezasiedlonym wówczas kawałku wybrzeża, za którym znajdują się lasy i do którego nie ma drogi dojazdowej. Lokalizacja była wówczas naprawdę idealna – wspaniała plaża, krystalicznie czyste morze, osłonięta od hałasu drogi, osiedli, z dala od wszelkich zanieczyszczeń, a przede wszystkich z dala od ludzi – Tučepi stanowiło wówczas zaledwie małą wioskę, a do pobliskiej Makarskiej było odpowiednio daleko. Hotel zaprojektował architekt z Krku Branko Bon, który na zlecenie ówczesnego Ministerstwa Policji opracował obiekt, który po wieloma względami miał być unikalny. W tamtych czasach, tuż po wojnie, wszędzie raczej odnawiano to co zostało zburzone, a nikt nie myślał o wznoszeniu nowych budynków – oprócz Jugosławii. Do budowy hotelu zaangażowano niemieckich jeńców wojennych, których tysiące przebyło wówczas w Jugosławii. Niektórzy z nich po ukończeniu budowy, zostali w hotelu jako pracownicy. Budowa hotelu zakończona została w 1954 roku. Od tej pory hotel był placówką zamkniętą przeznaczoną wyłącznie dla Jugosłowiańskiej elity, w którym organizowane były również ważne spotkania oraz szkolenia dla policji. Na scenie umieszczonej na jednym z tarasów występowały wszystkie najważniejsze gwiazdy ówczesnej estrady, organizowano również wieczory taneczne. Okres świetności hotelu trwał aż do końca lat 80-tych. Po wojnie z lat 90-tych opuszczony hotel ulegał coraz większej dewastacji.
Hotel po renowacji
Przy planowaniu remontu hotelu zadecydowano, że zachowany zostanie pierwotny schemat architektoniczny budynku. Centralą część wnętrza hotelu stanowią – jak w przeszłości – duże, spiralne schody, pozostawiono również ogromny taras niemal wiszący nad morzem, zrekonstruowano również wiszące ogrody otaczające budynek. Z każdego pokoju w hotelu rozciąga się wspaniały widok na morze lub na góry Biokovo. Wnętrza urządzono przy użyciu tkanin i mebli nawiązujących swoim stylem do epoki, w której hotel został wybudowany. W hotelu znajduje się łącznie 161 pokoi oraz 11 luksusowych apartamentów, posiadających bezpośrednie połączenie z basenem oraz siłownią i spa. Dawny hotel Jadran, obecnie Bluesun jest hotelem pięciogwiazdkowym, przeznaczonym raczej dla zamożniejszej części gości.
Źródło: www.hop.com.hr
Zbadano dno chorwackiego Czerwonego Jeziora
2017-05-06Pierwszy raz w historii udało się zejść do dna chorwackiego Czerwonego jeziora (Crveno jezero), na głębokość 245 metrów, a dokonał tego francuski badacz Frederic Swierczynski.
Zanurzenie do dna jeziora zajęło około 4 godzin. Całe wydarzenie obserwowane było przez licznie zgromadzonych dziennikarzy z kraju i zza granicy, do tej pory nikomu bowiem nie udało się dosięgnąć dna tego jeziora.
Samo zejście do dna jeziora poprzedziły gruntowne przygotowania. W jeziorze, w kilku głębokościach umieszczono specjalne siatki oraz liny, dla zapewnienia bezpieczeństwa, a także w celu umożliwienia pobrania próbek flory i fauny na poszczególnych głębokościach.
Przedsięwzięcie było niezwykle ryzykowne i wymagające gruntownego przygotowania. Na głębokości około trzystu metrów, ciśnienie oddziałujące na ciało człowieka wynosi 30 kilogramów na centymetr kwadratowy, a dodatkowo nurkowanie utrudnia konieczność zastosowania ciężkiego i skomplikowanego sprzętu i specjalnej mieszanki gazów.
Jezioro czerwone należy do jednych z najgłębszych jezior krasowych w Europie oraz na świecie. Powstało w wyniku zapadnięcia się krajowej jaskini, a jego wiek jest określany na około 2 milionów lat. Czerwony odcień wody w jeziorze spowodowany jest obecnością tlenku żelaza, zabarwiającego skały otaczające jezioro na czerwono-brunatny kolor.
www.novilist.hr