AKTUALNOŚCIWAKACJE W CHORWACJI

Siatka chorwackich autostrad i opłaty w sezonie 2023

Przejazdy chorwackimi autostradami podlegają opłatom. W Chorwacji nie ma winiet, lecz opłata jest pobierana w punktach poboru opłat (na bramkach wyjazdowych), po uprzednim przedłożeniu biletu, który należy pobrać na bramce wjazdowej.

Łączna długość chorwackich autostrad objętym obowiązkiem wniesienia opłaty wynosi aktualnie 1340,10 km. Autostradami, których jest w sumie 13 i które są oznaczone literą A i liczbą od 1 do 13 zarządzają trzy spółki: Hrvatske autoceste d.o.o. (HAC), która zarządza większą częścią autostrad, Bina – Istra Upravljanje i Odrzavanje d.o.o., sprawująca kontrolę nad autostradą na Istrii (Istrijski ipsilon, nazywana również autostradą Y) oraz spółka Autocesta Zagreb-Macelj (AZM), zajmująca się autostradą między Zagrzebiem a przejściem granicznym Macelj ze Słowenią.

Na wszystkich autostradach w Chorwacji opłata zależy od kategorii pojazdu oraz od długości przejechanego odcinka.

Sposób zapłaty za przejazd

Opłatę na bramkach można uregulować w następujący sposób:

–  gotówką (od 1 stycznia 2023 obowiązującą w Chorwacji walutą jest euro, nie ma już możliwości płacenia chorwackimi kunami);

– kartą (obsługiwane rodzaje kart to Diners, Master Card, Visa i Maestro);

–  za pomocą urządzenia ENC.

W sezonie letnim, przed bramkami gdzie regulowana jest opłata często tworzą się ogromne korki. Jednym z najbardziej newralgicznych miejsc jest bramka przed Zagrzebiem, jadąc w kierunku Słowenii. W tym miejscu korzystniej jest dokonać płatności kartą płatniczą – wybierając wydzielony pas ruchu oznaczony jako pas do płatności wyłącznie kartami, możemy zaoszczędzić sporo czasu, gdyż kolejki do kasy są tam zwykle krótsze.

Czym jest system ENC?

System ENC (Electronic Toll Collection) jest odpowiednikiem polskiego systemu viaAUTO należącego do systemu viaTOLL i umożliwia sprawne i szybsze, w porównaniu do płatności gotówką lub kartą, jak również nieco tańsze (o ok. 20 %) regulowanie opłat przejazdowych, dzięki znajdującemu się w pojeździe urządzeniu ENC. Z systemu tego można korzystać przejeżdżając przez bramki tylko z wyraźnym oznaczeniem ENC. W praktyce jest to opcja, z której korzystają raczej kierowcy zawodowi lub osoby regularnie poruszające się chorwackimi płatnymi drogami.

Gdzie można nabyć urządzenie ENC?

W celu skorzystania z możliwości automatycznych płatności, należy zaopatrzyć się w urządzenie ENC. Koszt zakupu to około 15 EUR. Urządzenie można kupić wraz z przedpłaconą kwotą za przejazdy, albo osobno. Urządzenie jest przypisane do osoby, a nie do pojazdu, stąd możliwe jest wyłącznie osobiste jego odebranie. Zakup urządzenia wiąże się z koniecznością złożenia odpowiedniego formularza i podpisania umowy.

Poniżej znajduje się lista punktów, w których można zaopatrzyć się w urządzenie ENC umożliwiające przejazdy autostradami zarządzanymi przez HAC:

Miejsce sprzedaży Adres e-mail Godziny otwarcia
LUČKO Biuro Sprzedaży prodaja.lucko@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
ZAGREB, Širolina 4, parter
prodaja.sirolina@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Autostrada A3 Punkt Poboru Opłat BREGANA prodaja.bregana@hac.hr Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A3 Punkt Poboru Opłat ZAGREB – ISTOK
prodaja.zagrebistok@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A3 Punkt Poboru Opłat SLAVONSKI BROD – ZAPAD
prodaja.slavonskibrod@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A3 Punkt Poboru Opłat LIPOVAC
prodaja.lipovac@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A5 Punkt Poboru Opłat OSIJEK
prodaja.osijek@hac.hr
Pon, Śr, Pt 7:00 – 15:00
Wt, Czw 12:00 – 20:00
Autostrada A4 Punkt Poboru Opłat VARAŽDIN
prodaja.varazdin@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A1 Punkt Poboru Opłat OGULIN
prodaja.ogulin@hac.hr
Pon-Pt  8:00 – 16:00
Autostrada A1 Punkt Poboru Opłat ZADAR – ISTOK
prodaja.zadar@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A1 Punkt Poboru Opłat DUGOPOLJE
prodaja.dugopolje@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00
Autostrada A6 Punkt Poboru Opłat RIJEKA
prodaja.rijeka@hac.hr
Pon-Pt 7:00 – 20:00
Sob 7:00 – 12:00

Informacje na temat aktualnych godzin pracy punktów sprzedaży urządzeń ENC można sprawdzić na stronie spółki HAC.

Jak zasilić urządzenie ENC?

Przypisane do urządzenie konto ENC można zasilić za pomocą karty, bankowości elektronicznej, sms-em, poprzez aplikację mobilną oraz w punktach dystrybucyjnych takich jak stacje benzynowe, biura obsługi autostrad, na wybranych bramkach przy autostradach, jak również w placówkach pocztowych i bankach. Istnieje również możliwość zasilenia urządzenia poprzez aplikację mobilną

Autostrady, na których można korzystać z systemu ENC, zarządzane przez spółkę Hrvatske autoceste d.o.o.:

  • Autostrada A1 Zagreb – Split – Dubrovnik
  • Autostrada A3 Bregana – Zagreb – Lipovac
  • Autostrada A4 Zagreb – Goričan
  • Autostrada A5 Beli Manastir – Osijek – BiH
  • Autostrada A6 Rijeka – Zagreb
  • Autostrada A7 Rupa – Križišće
  • Autostrada A10 Ploče – Granica BiH
  • Autostrada A11 Zagreb – Sisak
  • Droga D425 Ploče – Karamatići

Na autostradach na Istrii (Istarski ipsilon), które obsługuje firma BINA ISTRA obowiązuje inny system elektroniczny i urządzenie ENC należy aktywować odrębnie.

Kalkulator opłat za przejazd za autostrady

Obowiązują dwie taryfy opłat za przejazdy autostradami – letnia oraz taryfa poza sezonem.

Kalkulacji kosztu przejazdu można dokonać na stronie z interaktywną mapą chorwackich autostrad

Strona jest dostępna  w języku chorwackim oraz angielskim. System oblicza koszt przejazdu po wyborze danej autostrady, kategorii pojazdu oraz punktów wjazdu i wyjazdu z autostrady.

Na potrzeby obliczenia opłat za autostradę pojazdy podzielono na następujące kategorie: IA, I, II, II i IV:

Na interaktywnej mapie można też śledzić na żywo informacje na temat korków, miejsc o zwiększonym natężeniu ruchu, czy wypadkach, jak również sprawdzić aktualne warunki pogodowe na drogach.

Strona zawiera również szereg informacji na temat obiektów zlokalizowanych przy autostradach takich jak stacje benzynowe, stacje ładowania samochodów elektrycznych, parkingi, restauracje, bankomaty itp.

Alternatywa dla płatnych dróg w Chorwacji

Sieć chorwackich autostrad umożliwia szybki i bezpieczny dojazd do niemal każdego miejsca w kraju, ale Chorwacja ma również rozbudowaną sieć bezpłatnych dróg krajowych. Bezpłatne drogi, choć zwykle bardziej kręte aniżeli autostrady, są bardzo malownicze i przemieszczając się nimi można przy okazji zwiedzić wiele ciekawych miejsc. Szczególnie interesujący jest przejazd Magistralą Adriatycką (zwaną popularnie Jadranką, po chorwacku Jadranska magistrala), która biegnie wzdłuż wschodniego wybrzeża Morza Adriatyckiego.