Dalmacja - region ZadaruPARKI NARODOWEREJONY CHORWACJI

Górskie wędrówki po Parku Narodowym Paklenica

Paklenica jest jednym z najstarszych parków narodowych w Chorwacji. Założono go w 1949 roku, zaś w 2017 roku wpisano na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO. Jest jednym z dwóch parków usytuowanych w górach Velebit. Nazwa parku pochodzi od chorwackiego słowa „paklina” oznaczającego żywicę sosny czarnej, którą w przeszłości wykorzystywano między innymi do impregnacji drewnianych łodzi, jak również do leczenia ran.

Położenie Parku Narodowego Paklenica

Park Narodowy Paklenica jest położony w północnej Dalmacji, w południowo-wschodniej części pasma górskiego Velebit – jednej z najwyższych części Gór Dynarskich, w pobliżu miejscowości Starigrad Paklenica. Od Zadaru jest oddalony o 46 km, Splitu 170 km, zaś od Rijeki 220 km.

Jak rozpocząć zwiedzanie Parku Narodowego Paklenica?

Bilety do Parku Narodowego Paklenica można kupić na miejscu w kasach lub przez Internet.

Do parku prowadzą dwa wejścia. Wejście główne znajduje się przy Velikiej Paklenicy, dwa kilometry od kanionu o tej samej nazwie, drugie zaś w wiosce Seline naprzeciwko kanionu Mala Paklenica.

Jadąc od strony Zadaru dociera się najpierw do wjazdu prowadzącego do Malej Paklenicy, zaś wjazd do Velikiej Paklenicy znajduje się dalej, na terenie miasteczka.

Na obszarze parku wytyczono około 150 km pieszych szklaków. Są tu również trasy rowerowe oraz miejsca, w których można uprawiać wspinaczkę.

Dwa najwyższe szczyty to Vaganski vrh (1757 m n.p.m.) i Sveti brdo (1753 m n.p.m.).

Park Narodowy Paklenica – cennik na rok 2023

Ceny jednodniowych biletów (w okresie od czerwca do września 2023 r.) kształtują się następująco:

– osoby dorosłe: 10 eur

– dzieci od 5 do 14 lat: 5 eur

– studenci i młodzież szkolna: 7 eur

– osoby starsze (od 65 lat): 7 eur

Dla osób planujących spędzenie w parku kilku dni, bardziej opłacalną opcją jest zakup biletu trzydniowego lub pięciodniowego. Wejście do jaskini Manita peć jest płatne dodatkowo.

Szczegółowy cennik biletów do parku można znaleźć tutaj:

Park Narodowy Paklenica – cennik

Najciekawsze miejsca Parku Narodowego Paklenica

Kanion Velika Paklenica

Velika Paklenica to skalisty kanion o długości  około 14 km. W okresie od jesieni do wiosny płynie nim potok, który latem wysycha. Tutaj znajduje się najwyższy szczyt gór Velebitu czyli Vaganski Vrh (1757 m n.p.m.).

Do najbardziej popularnych tras pieszych w tej części Parku Narodowego Paklenica należą:

  • trasa „Paklarić” mająca długość około 0,5 km, prowadzi od wejścia w Starigradzie i prowadzi do kanionu Velika Paklenica. Krótka i popularna trasa, którą można przejść w ciągu pół godziny. Jest otwarta przez cały rok.
  • trasa „Velika Paklenica”, rozpoczyna się w wąwozie i prowadzi do schroniska Paklenica, długość trasy wynosi 5,5 km,
  • trasa „Pjeskarica” o długości 1,5 km, prowadzi z odrestaurowanego młyna znajdującego się 150 metrów na północny-wschód od wejścia Velika Paklenica. Prowadzi wzdłuż kanionu. Ścieżka o średnim poziomie trudności, nieprzystosowana do zwiedzania przez osoby niepełnosprawne.
  • trasa całodzienna, ze wsi Seline przez kanion Mala Paklenica, przeznaczona dla doświadczonych turystów. Na trasie zamontowano ułatwienia w postaci lin, jej przejście wymaga jednak kondycji i solidnego obuwia.

Ciekawostką jest, że w kanionie Velika Paklenica kręcono sceny filmowe do ekranizacji powieści „Winnetou”. Miejsca występujące w firmie oznaczono w terenie specjalnymi tabliczkami.

Podziemne tunele pod kanionem Velika Paklenica

Pod kanionem Velika Paklenica znajdują się podziemne tunele zwane „bunkrami” (chor. bunkeri).

Zostały zbudowane w okresie od 1950 do 1953 roku przez armię jugosłowiańską w czasie kryzysu politycznego między Jugosławią a Związkiem Radzieckim i miały służyć jugosłowiańskim władzom do ochrony na wypadek wojny jądrowej.  Ich istnieje było owiane tajemnicą aż do początku Wojny ojczyźnianej, kiedy to z podziemnych zabudowań zaczęło korzystać chorwackie wojsko. Po zakończeniu wojny teren ten został oficjalnie przekazany Parkowi Narodowemu Paklenica. „Bunkry” zostały udostępnione zwiedzającym w sierpniu 2016 roku.

Obecnie w zabudowaniach tych znajdują się wystawy poświęcone Parkowi Narodowemu Paklenica i Velebitowi, a także Punkt Obsługi Turystów, w którym można zapytać o ofertę usług przewodnika, zakupić mapy oraz broszury informacyjne i pamiątki. W sezonie czynna jest tu również kawiarnia.

Kanion Mala Paklenica

Kanion sąsiadujący z kanionem Velika Paklenica. Mala Paklenica jest mniej zatłoczona, jednak nie jest polecana mniej doświadczonym turystom – teren uchodzi za mniej dostępny i bardziej wymagający, jest pełen wąskich ścieżek, skał i powalonych drzew.

Kanion Mala Paklenica nadaje się do zwiedzania przez cały rok, lecz tylko na początkowym odcinku. Pozostałą jego część można zwiedzać tylko wtedy, kiedy koryto rzeki jest suche.

Skała Anića kuk

Popularne miejsce wspinaczkowe. Związana jest z nim postać Dragutina  Brahma uznawanego za pierwszego chorwackiego alpinistę. W roku 1938 zginął on tragicznie podczas podejmowania próby wspięcia się na tę górę. Jednocześnie jednak, wypadek ten był przyczynkiem do powołania kilka lat później Chorwackiej Służby Ratownictwa Górskiego.

Skała Anića kuk to najbardziej popularne miejsce wśród wspinaczy, ale podobnych miejsc na terenie parku jest znacznie więcej.

Jaskinia Manita peć

Na terenie parku odkryto aż 112 obiektów speleologicznych, przy czym otwarta dla turystów jest tylko jedna jaskinia – Manita peć. Jaskinia znajduje się na wysokości 570 metrów n.p.m., a wspięcie się do niej z parkingu przy Velikiej Paklenicy zajmuje około półtorej godziny. Głębokość jaskini to 234 metry. W jaskini można zobaczyć różnorodne formy geologiczne, stalaktyty, stalagmity, kaskady i in. Niektórym z nim nadano nazwy zwierząt oraz innych postaci. W jaskini żyją różne gatunki nietoperzy, a co ciekawe, odkryto też w niej ponad pięćdziesiąt różnych gatunków bezkręgowców.

Do jaskini obowiązują bilety wstępu, a zwiedzanie odbywa się tylko z przewodnikiem i zajmuje około 1,5 godziny. Bilety kupuje się przed wejściem do jaskini,  a płatności można dokonać tylko gotówką.

Temperatura wewnątrz jaskini to zaledwie 9 stopni Celcjusza, planując odwiedzenie tego miejsca należy zatem odpowiednio się ubrać.

Jaskinię można zwiedzać od kwietnia do października, tylko w wybrane dni tygodnia. Planując wycieczkę do tego miejsca warto zatem sprawdzić czy w danym dniu będzie możliwe jego zwiedzenie – informacje te można znaleźć na oficjalnej stronie Parku Narodowego Paklenica.

Link do działu dotyczącego jaskini Manita peć:

Jaskinia Manita peć

Zwiedzanie jaskini poza sezonem jest możliwe tylko po uprzednim uzgodnieniu tego z administracją parku.

Mirile

Mirile to rodzaj kamiennych pomników poświęconych zmarłym. Można je znaleźć w całym parku. Kamienie pochodzą w XVII wieku u upamiętniają osoby, które odeszły w górach.

Ciekawe wydarzenia w Parku Narodowym Paklenica

Międzynarodowa Noc Nietoperzy

Organizowane od roku 1997 w wielu miejscach na świecie wydarzenie poświęcone tym niezwykłym ssakom. Program wydarzenia w Parku Narodowym Paklenica obejmuje wykłady o nietoperzach, warsztaty dla dzieci, jak również poszukiwania nietoperzy za pomoc detektorów ultradźwięków. Międzynarodowa Noc Nietoperzy jest organizowana co roku pod koniec sierpnia.

Międzynarodowe Spotkanie Wspinaczy

Odbywa się w kwietniu i obejmuje szereg wydarzeń przeznaczonych dla osób w każdym wieku zainteresowanych tematyką wspinaczkową. W jego ramach organizowane są kursy wspinaczkowe, zawody dla dzieci, a także maraton wspinaczkowy.

Inne ważne informacje organizacyjne

– wszystkie szlaki w parku oznaczone są kolorem czerwonym, a oznaczenia są miejscami niewyraźne,

– wędrówki po Velebicie latem bywają wyczerpujące, znacznie lepiej jest zatem zaplanować wycieczkę w te rejony wiosną lub jesienią,