Park Narodowy Kornati – wyjątkowy archipelag kamiennych wysepek
Kornati to archipelag ponad 140 wysp i wysepek na Adriatyku, położony na granicy Dalmacji Północnej i Środkowej, między miastami Zadar i Szybenik. Park Narodowy Kornati został założony w 1980 roku i obejmuje grupę 89 wysp (choć gdyby policzyć każdą skałę wystającą z wody byłoby ich według ostatnich danych 148) oraz obszar morski wokół nich. Powierzchnia parku wynosi około 320 km2.
Słyszeliście zapewne, uchodzące obecnie za swego rodzaju slogan reklamowy, słynne słowa Geoege’a Bernarda Shawa o wyspach Kornati:
„W ostatnim dniu stworzenia Bóg chciał ukoronować swoje dzieło i stworzył wyspy Kornati z łez, gwiazd i oddechu”.
Trudno o bardziej poetycki opis tego zakątka świata, który z pewnością warto zobaczyć…
Jak dotrzeć do Parku Narodowego Kornati
Do parku można dotrzeć wyłącznie łodzią lub jachtem. W przypadku posiadania własnego środka transportu, bilet wstępu można kupić przez Internet. Jego cena jest uzależniona od wielkości jednostki. Istnieje również możliwość nabycia biletów w kasie parku, jednak te zakupione przez Internet są tańsze.
Osoby nie posiadające własnej łodzi mogą skorzystać z oferty zorganizowanych wycieczek do parku. Rejsy do wysp Kornati są organizowane w trakcie całego sezonu wakacyjnego, a łodzie wypływają z wielu miast między innymi z Szybenika i Zadaru, a także z okolicznych wysp. Cena wycieczki obejmuje zazwyczaj całodniową wycieczkę wokół archipelagu oraz obiad na statku lub w jednej z nielicznych, znajdujących się na wyspach restauracji.
Listę organizatorów wycieczek do Parku Narodowego Kornati znajdziecie tutaj:
Organizatorzy wycieczek do PN Kornati
Ceny biletów do Parku Narodowego Kornati
Bilety kupuje się na konkretny dzień. Jeśli z powodu nieprzewidzianych okoliczności, na przykład niesprzyjających warunków atmosferycznych, nie mamy możliwości dotarcia na Kornati w dniu, na który zakupiono bilet, istnieje możliwość zmiany daty. Można to zrobić wysyłając wniosek o zmianę daty na adres: ulaznice@np-kornati.hr
Cennik biletów do Parku Narodowego Kornati jest dość rozbudowany, z uwagi na to, że cena zależy od wielkości jednostki pływającej. Szczegóły dotyczące cen na rok 2023 znajdziecie tutaj
Co obejrzeć na archipelagu Kornati
Kornati dzielą się na dwie części – Górne Kornati (po chorwacku Gornji Kornati), położone bliżej lądu oraz Dolne Kornati (po chorwacku Donji Kornati), skierowane w stronę otwartego morza.
Wyspy Kornat i Žut
Największa wyspą jest wyspa Kornat, od której pochodzi nazwa całego archipelagu. Wyspa ta przez miejscowych bywa też nazywana Kurnat. Ma 25,2 km długości i szerokość 2,5 km.
Główną miejscowością na wyspie jest Vrulje – w zasadzie jest to wiosna z trzema ulicami i kilkudziesięcioma budynkami, z niewielką liczbą mieszkańców tylko w sezonie letnim, zajmujących się obsługą turystów oraz pracujących w nielicznych restauracjach i barach.
Na największej wyspie archipelagu – Kornat znajduje się najwyższy szczyt archipelagu czyli Vrh Metlina mający 237 m n.p.m.
Drugą co do wielkości wyspą jest Žut. Dwie największe wyspy (Kornat mający 32,5 km2 i Žut 14,8 km2) zajmują łącznie 70% powierzchni lądowej parku.
Twierdza Turet
Pozostałości twierdzy znajdują się w południowej części wyspy Kornat. Jest to zabytek, którego historia sięga VI wieku. Wieża służyła do obserwacji morza, ale również do przechowywania żywności i była miejscem schronienia się mnichów. Do czasów dzisiejszych zachowały się mury z 8 filarami.
Kościół Marki Bożej Tarac (Gospa od Tarca)
Kościół wzniesiony w miejscu wczesnochrześcijańskiej bazyliki z VI wieku. Tuż za kościołem znajduje się zielona oaza z sadzawką, będącą źródłem słodkiej wody.
Latarnia morska Tajer (Sestrice)
Latarnia znajduje się na wyspie Vela Sestrica, a jej historia sięga końca XIX wieku.
Widowiskowe klify
Kornati słyną z widowiskowych wystających z wody na wysokość kilkudziesięciu metrów klifów. Najwyższy spośród nich to Klobučar, mający 82 metrów wysokości. Klify można również podziwiać na wyspie Mana oraz Vela Sestrica.
Kamienne murki
Charakterystyczną cechą krajobrazu wysp są murki zbudowane z kamieni. Po chorwacku są to tzw. suhozidi, czyli „suche murki”, suche, ponieważ wnoszono je bez użycia zaprawy. Budowano je na niewielką wysokość, która miała być wystarczająca do tego, aby nie mogły ich przeskoczyć owce.
Łączna długość kamiennych murków w Parku Narodowym Kornati to około 330 kilometrów.
Podobne murki można napotkać na wielu innych chorwackich wyspach.
Ruiny na wyspie Mana
Resztki zabudowań stylizowanych na typowe greckie ruiny, będące pozostałością po scenografii do planu filmu, który kręcono tutaj w latach 50-tych.
Warunki klimatyczne
Kornati są położone między dwoma obszarami – Adriatykiem północnym, na który wiosną i jesienią większy wpływ mają niże genueńskie oraz południowym Adriatykiem, na który latem wpływa subtropikalny pas wysokiego ciśnienia atmosferycznego. Z uwagi na stosunkowo małą powierzchnię i niewielkie wysokości, klimat na całym obszarze parku jest bardzo wyrównany. Opady są małe, a większa ich część przypada na okres jesienny.
Temperatury są wysokie i wahają się od średnio 8˚C w lutym do 25 ˚C w lipcu i sierpniu, względnie średnia temperatura roczna to około 16 ˚C.
Jeśli chodzi o wiatry, przeważa bura oraz jugo, zaś latem najczęściej wieje maestral.
Kornati to niezwykle słoneczny obszar – słońce świeci tu przez około 2600 godzin rocznie, zimą przez około 4 godziny dziennie, a latem przez 11.
Fauna i flora Parku Narodowego Kornati
Choć park sprawia wrażenie odludnego, kamiennego pustkowia, zamieszkuje go wiele gatunków zwierząt. Żyją tu gryzonie, jaszczurki, żaby, węże i owady. Jest on również miejscem bytowania licznych gatunków ptaków takich jak sokół wędrowny, pustułka, myszołów czy puchacz.
Pod wodą zaś żyją koralowce, mięczaki, ryby i skorupiaki. Na szczególną uwagą zasługuje żyjący tu niezwykle rzadki gatunek foki – mniszka śródziemnomorska.
Na terenie parku odnotowano również występowanie około 800 gatunków roślin.
Ciekawostki dotyczące Parku Narodowego Kornati
– Teren Parku Narodowego Kornati stanowi w całości własność prywatną,
– 12 krzyży widocznych na wyspie Kornat umieszczono tam dla upamiętnienia 12 strażaków, którzy w 30 sierpnia 2007 roku zginęli podczas gaszenia ogromnego pożaru na tej wyspie. Krzyże mają długość 25 metrów oraz szerokość 15 metrów i zostały wykonane w całości ręcznie, bez użycia narzędzi mechanicznych.