Chorwacja Północna i Centralna

Ilok – najbardziej wysunięte na wschód miasto Chorwacji

Obszary Chorwacji położone z dala od wybrzeża nieczęsto są odwiedzane przez turystów, a skrywają wiele niezwykłych miejsc. Jednym z nich jest położony nad Dunajem Ilok, będący najdalej wysuniętym na wschód chorwackim miastem.

Położenie miasteczka Ilok

Miasto znajduje się w odległości 29 kilometrów na południowy wschód od Vukovaru. Jest położone w regionie Srijem, graniczącym z trzech stron – od północy, południa i wschodu z Serbią. Na mapie Chorwacji dostrzeżemy go na małym, wystającym „cypelku”, który często bywa pomijany na schematycznych mapach Chorwacji.

Źródło: wikipedia

Obecnie Ilok ma około 5 tysięcy mieszkańców. Miasto jest skupiskiem największej w Chorwacji mniejszości słowackiej.

Na terenie gminy Ilok znajdują się aż cztery przejścia graniczne z Serbią.

Historia Iloka

Najstarsze znaleziska archeologiczne świadczą o tym, że rejon ten był zasiedlony już w epoce kamienia. Na przełomie I i II wielu na obszarze tym osiedlili się Rzymianie, a z czasów ich obecności pochodzą umocnienia nad Dunajem oraz twierdza zwana Cuccium. Pierwsza wzmianka o nazwie Ilok pojawiła się w roku 1267, kiedy to miasto określano jako Wjlok, Wylhoc czy Iwnlak.

Słowianie pojawili się na tych obszarach w VI wieku. Pod koniec XIII wieku tereny te znalazły się pod panowaniem węgierskiej rodziny Csák.

W XVI wieku miasto trafiło pod panowanie tureckie. Z tamtych czasów zachowało się w mieście kilka zabytków.  Koniec XVII wieku przyniósł miastu konflikt między armią habsburską a Turkami, którzy ostatecznie zostali wyparci z miasta w 1697 roku, a ludność muzułmańska została wypędzona. Za czasów panowania Habsburgów miasto należało do królestwa Slawonii.

W 1918 roku Ilok znalazł się w granicach Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, zaś od 1945 roku Chorwackiej Republiki Ludowej w ramach Jugosławii.

W trakcie ostatniej wojny Ilok nie został zniszczony – Armia Narodowa dowodzona przez paramilitarne odziały Serbów zajęła ten obszar i okupowała go. W okresie od 1991 do 1995 roku miasto było częścią Republiki Serbskiej Krajiny. Miasto znalazło się ponownie w granicach Chorwacji dopiero w 1998 roku.

Obecnie miasteczko jest częstym miejscem wycieczek Chorwatów, głównie z uwagi na malownicze położenie nad Dunajem i urokliwą starówkę.

Zabytki miasta

Miasto jest malowniczo położone i wyraźny jest w nim podział na „górne” i „dolne” miasto.

Średniowieczne centrum miasta otoczone jest jednym z największych miejskich kompleksów fortyfikacyjnych w północnej części Chorwacji.

Górne miasto otaczają pozostałości murów, których powstanie ma związek z panującymi na tych terenach Turkami. Komplet murów miejskich jest największym tego typu zabytkiem w kontynentalnej części Chorwacji – ich łączna długość wynosi 1350 metrów.

Sanktuarium, kościół i klasztor św. Ivana Kapistrana (Svetište, crkva i samostan sv. Ivana Kapistrana)

Pierwsze wzmianki o franciszkanach w Iloku pochodzą z XIV wieku, kiedy to książę Ugrin wybudował kościół ku czci św. Jana Kapistrana.

Jan Kapistran – franciszkanin, ale także żołnierz i inkwizytor zasłynął krucjatą, jaką zorganizował w 1454 roku przeciw Turkom. Jan Kapistran zmarł w 1690 roku, a jego cela, w której cierpiał zachowała się w pierwotnym stanie i dzisiaj jest odwiedzana przez pielgrzymów.  W bibliotece klasztoru przechowywane są rękopisy świętego.

Sąsiadujący z klasztorem kościół był kilkukrotnie przebudowywany. Ostatnią jego renowację przeprowadził Herman Bolle, nadając mu styl neogotycki, podobny do tego, jaki zastosował w katedrze w Zagrzebiu.

Warto wejść na wieżę na terenie klasztoru, gdyż z wysokości 100 metrów rozciąga się wspaniały widok na okolicę.

Kościół i zabudowania klasztorne można zwiedzać samodzielnie, albo z przewodnikiem.

Zamek i Muzeum Miejskie

Muzeum jest ulokowane w pochodzącym z XV wieku zamku Odescalchi. Znajduje się w nim bogata kolekcja eksponatów archeologicznych, historycznych i etnograficznych oraz dzieł sztuki.

Fotografie: Muzeum Miejskie Iloka

Dolne miasto

Dolna część miasta jest pełna urokliwych kamieniczek położonych przez ulicach schodzących w stronę nabrzeża nad Dunajem. Tuż przy rzece znajduje się port oraz rozległy Hotel Dunaj, w którym znajduje się jedna z najlepszych w mieście restauracji, posiadająca rekomendację Michelina. Wybierając stolik na zewnątrz można cieszyć się wspaniałym widokiem na Dunaj.

Nabrzeże to świetne miejsce na spacery, czy też na podziwianie spektakularnych zachodów słońca.

Uprawy winorośli

Ilok słynie dziś głównie z doskonałej jakości win, produkowanych z uprawianym na miejscu specjalnych szczepów winorośli. Tradycja winiarstwa w tym rejonie liczy sobie ponad 1800 lat. To stąd pochodzi między innymi słynne wino Traminac.

Na wzgórzach otaczających Ilok znajdują się rozległe winnice, w których uprawia się doskonałej jakości winogrona przerabiane następnie na różne odmiany win – graševinę, riesling, pinot, silvanac i frankovkę. Wiele z nich zdobywa prestiżowe, międzynarodowe nagrody.

Wczesną jesienią w Iloku zorganizowany jest zbiór winogron (Iločka berba grožđa), któremu towarzyszy bogaty program kulturalno-rozrywkowy. Składają się na niego wystawy, występy zespołów folklorystycznych, koncerty jarmarki oraz targi wina, w których udział biorą najważniejsi winiarze regionu.

Źródło: www.visitilok.hr