AKTUALNOŚCI

Zorza polarna widoczna w Chorwacji

Z czym kojarzona jest Chorwacja? Z górami schodzącymi do morza, wbitymi w zatoczki Adriatyku miasteczkami z charakterystycznymi wieżyczkami kościelnymi, a może po prostu z piękną pogodą i słońcem? Z pewnością jednak nie jest to kraj, w którym spodziewamy się zobaczyć zorzę polarną. A jednak, również na to zjawisko możemy natrafić w Chorwacji.

Zorza polarna jest zjawiskiem świetlnym występującym głównie w okolicach kół podbiegunowych. Często można ją obserwować w krajach skandynawskich czy nad Islandią. Zjawisko to powstaje, kiedy strumień naładowanych elektrycznie cząstek emitowanych przez Słońce zostaje wyrzucony z taką siłą, że przedziera się przez pole magnetyczne Ziemi, a ponieważ w okolicy biegunów pole to chroni naszą planetę najsłabiej, właśnie tam najczęściej można zobaczyć zjawisko zorzy. Zorza przybiera tam postać kolorowych łuków, smug i pasm światła, które zmieniają swoje położenie, wywołując na niebie widoczny z Ziemi spektakl świetlny.

W minioną niedzielę zorzę polarną można było zaobserwować również w wielu krajach Europy, w których normalnie nie jest widoczna, w tym w niektórych częściach Chorwacji. Zjawisko było zapowiadane przez naukowców i było związane ze szczególnie silną aktywnością słońca i tzw. koronalnym wyrzutem masy (ang. coronal mass ejection, CME). Zakłada się, że kulminacja tego zjawiska przypadła na noc z 5 na 6 listopada. Widoczna z rejonów Chorwacji zorza przybierała różne odcienie czerwieni i została uwieczniona na tysiącach fotografii prezentowanych następnie w mediach społecznościowych. Niewykluczone, że zorza, którą widziano była tylko preludium do spektaklu, który może mieć swoją kontynuację również w następnych dniach…