Zaskakujące zagrzebskie muzea
Tradycyjne muzea przedstawiające eksponaty w formie stałych wystaw, zamknięte za szkłem czy w gablotach, powoli odchodzą do lamusa. Ich miejsce zajmują muzea multimedialne, wykorzystujące współczesną technologię, a nawet rzeczywistość rozszerzoną, w celu jak najpełniejszego, a jednocześnie jak najciekawszego przedstawienia odwiedzającym danej tematyki. Multimedialne muzea to wytwór współczesnego świata, przy czym jednocześnie wzrasta liczba placówek muzealnych nietypowych, odbiegających znacznie tematyką czy formą przedstawienia ekspozycji od tego, co przyjęło się uważać za muzeum. Chorwacja nie jest w tej kwestii wyjątkiem. W kraju tym możemy znaleźć co najmniej kilka absolutnie wyjątkowych muzeów, spośród których niektóre są miejscami unikatowymi na skalę światową. Większość z nich umiejscowiona jest w stolicy państwa – Zagrzebiu.
Muzeum Zerwanych Więzi (Muzej prekinutih veza)
Jednym z takich wyjątkowych muzeów jest Muzeum Zerwanych Więzi. To muzeum założone w 2007 roku w Zagrzebiu, które kilka lat później swoją „filię” otwarło również w Los Angeles.

Muzeum jest projektem Olinki Višticy i Dražena Grubišicia, dwójki artystów, którzy przed laty byli w związku. Po jego rozpadzie, starali się – jak wiele osób w podobnej sytuacji – znaleźć skuteczny sposób na pogodzenie się z rozstaniem. Sposobem takim miało być otwarcie muzeum – przestrzeni, w której zamierzali pokazywać eksponaty związane z rozłąkami.
Artyści zgromadzili w muzeum imponującą liczbę przysłanych im z różnych zakątków świata eksponatów wraz z historiami par, które nie przetrwały próby czasu. Należy zaznaczyć, że nie są tu przedstawione wyłącznie miłosne historie, ale szeroko pojmowana tematyka rozstań, zerwanych więzi rodzinnych czy wygasłych przyjaźni, a nawet bolesnych rozstań z ukochanymi zwierzakami.


Trudno uwierzyć, że ta prosta w założeniu tematyka muzeum, zyskała tam ogromną popularność – zagrzebskie Muzeum Zerwanych Więzi zajęło bowiem w ubiegłym roku pierwsze miejsce wśród najczęściej odwiedzanych muzeów w Chorwacji. Może dlatego, że tematyka rozstań, w szerokim rozumieniu, dotyczy każdego z nas?
Lokalizacja: Zagrzeb, Ćirilometodska 2,
Godziny otwarcia: codziennie od 9:00 do 22:00 (od 1 czerwca do 30 września) i od 9:00 do 21:00 (od 1 października do 31 maja)
Strona internetowa: www.brokenships.com/hr
Ceny biletów: dorośli 7 EUR, studenci, emeryci 5,5 EUR, dzieci do lat 18 5,5 EUR
Muzeum Kaca (Muzej mamurluka)
Działające od grudnia 2019 roku Muzeum Kaca jest jedyną tego typu placówką na świecie. Poświęcone jest szeroko rozumianemu zagadnieniu konsumpcji alkoholu, a na pomysł jego założenia wpadł chorwacki student Rino Duboković, ponoć w trakcie imprezy ze znajomymi. Muzeum ma raczej rozrywkowy charakter, a jego oryginalność podkręca nietypowa jak na placówki kulturalne atmosfera, zwłaszcza że w cenie wejściówki wliczona jest porcja rakiji 🙂
Wystawę mniej lub bardziej typowych przedmiotów umieszczonych we wnętrzach, z których część wystylizowano na pijackie meliny, uzupełniają historie wybryków po spożyciu alkoholu. Lekki charakter edukacyjny można spostrzec w wykazach metod leczenia kaca stosowanych w rożnych krajach, a także w informacjach o szkodliwym wpływie alkoholu na nasz organizm. Chętni mogą też skorzystać z możliwości założenia alkogogli i spróbowania na symulatorze jak wygląda prowadzenie samochodu z perspektywy pijanego kierowcy.


Muzeum jest też otwarte na współpracę – jeśli tylko macie potrzebę podzielenia się własną „imprezową” historią, można to zrobić, może i ona znajdzie się w zasobach tej jakże nietypowej placówki.
Lokalizacja: Zagrzeb, Vlaška 55
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 10:00 do 22:00 (ostatnie wejście o godz. 21:30)
Strona internetowa: www.muzejmamurluka.com
Ceny biletów: dorośli 8 EUR, studenci, emeryci 7 EUR, dzieci do lat 18 6 EUR
Muzem Iluzji (Muzej iluzija)
To kolejne nietypowe muzeum na turystycznej mapie Zagrzebia, choć podobnych placówek w całej Europie powstało w ostatnich latach dość sporo. Tę w Zagrzebiu założyli w 2015 roku przedsiębiorcy Roko Živković i Tomislav Pamuković.
Muzeum to interaktywna, edukacyjno-rozrywkowa przestrzeń dla dorosłych i dla dzieci. Ekspozycja obejmuje ponad 70 eksponatów, wykorzystujących zabawę perspektywą, grę światłem czy zdeformowane lustra i soczewki, z pomocą których można dokonywać rzeczy pozornie niemożliwych, na przykład chodzić po suficie lub pokonywać grawitację.

Chcecie zrobić wyjątkowe i wyglądające na nierzeczywiste zdjęcia? W tym przybytku będzie to możliwe!

Lokalizacja: Zagrzeb, Ilica 72
Godziny otwarcia: od poniedziałku do niedzieli w godzinach od 9:00 do 22:00
Strona internetowa: www.muzejiluzija.com
Ceny biletów: dorośli 9 EUR, studenci, emeryci 8 EUR, dzieci 5-18 lat 7 EUR
Muzeum Konopii (Muzej kanabisa)
Znajdziemy je naprzeciwko głównego komisariatu policji w Zagrzebiu. To jedno z bardziej zaskakujących muzeów miasta, którego powstanie w kraju, w którym stosowanie marihuany do celów rozrywkowych jest zabronione, może wydawać się kontrowersyjne. Muzeum spotkało się jednak z dużym zainteresowaniem ze strony osób odwiedzających Zagrzeb.

Wejście do muzeum prowadzi przez niewielki sklepik z pamiątkami, w którym można nabyć przedmioty związane z konopiami, między innymi olejki, produkty spożywcze czy kosmetyki. Pamiątką może być również sam bilet do muzeum, pod warunkiem, że go nie spalimy – ma on bowiem formę przygotowaną do zwinięcia i zapalenia.

Na mieszczącej się na dwóch kondygnacjach przestrzeni wystawienniczej przedstawiono eksponaty związane z uprawą i przetwórstwem konopi. Duża część informacji poświęcona została ich zastosowaniu w medycynie, ale z informacji prezentowanych w muzeum można dowiedzieć się również o znacznie szerszym zastosowaniu konopi, na przykład w budownictwie czy produkcji tekstyliów.

Lokalizacja: Zagrzeb, Trg Kralja Tomislava 19
Godziny otwarcia: od poniedziałku do czwartku od 11:00 do 19:00, od piątku do soboty od 11:00 do 20:00, w niedziele nieczynne
Strona internetowa: www.cannabismuseum.hr
Ceny biletów: dorośli 8 EUR, studenci 6 EUR
Wskazane muzea to tylko przykłady mniej oczywistych placówek muzealnych, które możemy odwiedzić podczas pobytu w stolicy Chorwacji. Ich lista z roku na rok jest coraz bardziej rozbudowana, a większość nowych, nietypowych muzeów zakładana jest przez osoby prywatne. Po okresie stagnacji w branży muzealnej związanej z pandemią, w ostatnim czasie obserwuje się znaczny wzrost zainteresowania turystów nietypowymi atrakcjami. Dlatego zanim udamy się na zwiedzanie któregoś z muzeów, warto zajrzeć na jego stronę internetową i – jeśli to możliwe – zarezerwować bilety wcześniej.