AKTUALNOŚCIPARKI NARODOWE

Wyspa Mali Brijun otwarta dla turystów

We wrześniu tego roku, wyspę Mali Brijun – jedną z niezamieszkanych wysp archipelagu Brijuni – otwarto dla zwiedzających. Turystów na wyspę mają przyciągnąć między innymi dawne zabudowania wojskowe, w tym słynny Fort Minor, które po renowacji i odpowiednim dostosowaniu będzie można zwiedzać.

Wyspa Mali Brijun to jedna z wysp położonych w pobliżu Puli na obszarze, który przez wiele wieków miał ważne znaczenie strategiczne. Potwierdzeniem tego są licznie występujące na tych terenach budowle obronne lub ich pozostałości, które pochodzą z różnych okresów historycznych. Najwięcej tego typu obiektów pochodzi jednak z czasów monarchii austro-węgierskiej i składają się one na rozwinięty system obronny Puli. Miasto to, w połowie XIX wieku przejęło rolę głównego portu oraz austriackiej bazy wojennej na Morzu Adriatyckim. Zabudowania obronne na wyspie Mali Brijun miały chronić dostępu do portu od strony morza, jak również zabezpieczać flotę wojenną zakotwiczoną w Kanale Fažanskim.

Słynny Fort Minor, będący największą fortyfikacją na wybrzeżu Adriatyku, zbudowano pod koniec XIX wieku. Wzniesiony tuż przy skale fort ma wymiary 175 x 90 m. Na jego wyposażenie składała się broń dalekiego i krótkiego zasięgu. W roku 1910 w pobliżu fortu umieszczono wyrzutnię torpedową.

W trakcie jednodniowych wycieczek organizowanych na Mali Brijun, w programie, oprócz zwiedzania fortyfikacji, znajdzie się zwiedzanie letniej sceny teatru Ulysses, Muzeum Kamieni oraz Muzeum Geologicznego. Dziedzictwo związane z tradycyjnymi technikami eksploatacji i wykorzystania kamienia na wyspie będzie prezentowane w ramach ścieżki edukacyjnej „Kamienne historie Brijuni”. Trasa będzie liczyć 2,5 kilometra i będzie prowadzić z głównego portu w stronę przylądka Glavina w północnej części wyspy.

Wycieczki na wyspę mają być organizowane do wiosny 2024 roku.

Źródło: www.np-brijuni.hr, www.hrt.hr