AKTUALNOŚCIDalmacja - region Szybenika

Obchody Światowego Dnia Turystyki w Vodicach

Światowy Dzień Turystyki obchodzony jest na świecie corocznie w dniu 27 września. Święto zostało ustanowione w 1979 roku przez UNWTO (Światową Organizację Turystyki Narodów Zjednoczonych), a jego celem jest  podniesienie świadomości znaczenia turystyki w międzynarodowym społeczeństwie.

Co roku święto ma nieco inny temat przewodni – w bieżącym roku jest nim Turystyka i zielone inwestycje, zaś gospodarzem głównych obchodów są Indie. Wydarzenia związane z obchodami święta organizuje jednak również wiele innych krajów, wśród których nie może zabraknąć Chorwacji, dla której sektor turystyczny jest niezwykle ważną częścią gospodarki.

Jednym z chorwackich miast zaangażowanych w obchody święta są Vodice, w których na obchody Światowego Dnia Turystyki złoży się szereg zorganizowanych przez Wspólnotę Turystyczną Miasta Vodice działań, mających na celu zaprezentowanie oferty turystycznej miasta i okolic.

W dniu 27 oraz 28 września będzie można skorzystać z oferty wybranych usług turystycznych, które w tych dniach zostaną objęte specjalnymi upustami.

Poniżej przedstawiamy zestawienie imprez, w których można wziąć udział, a także miejsc, które będą oferowały specjalne rabaty dla turystów:

Środa 27 września

Centrum Oliwy (Centar maslinovog ulja Sv. Ivan) – wycieczka degustacyjna, rozpoczynająca się o godzinie 10:00, w specjalnej cenie 10 EUR za osobę. W programie jest zwiedzanie wytwórni oliwy, prezentacja procesu przetwarzania oliwek i najlepszych lokalnych odmian oliwek, a także degustacja oliwy z serem i winem.

Karika Vodice – to bezpłatna wycieczka piesza z przewodnikiem, obejmująca zwiedzanie Vodic połączone z degustacją wina w winnicy Birin. Wycieczka rozpoczyna się o godzinie 18:00 przy studni na Trgu dr. F. Tuđmana.

Akwarium i Muzeum Tradycji Morskiej (Aquarium Vodice) – będzie oferowało w tych dniach ulgowe ceny biletów: dla dorosłych w cenie 6 EUR, dla dzieci 3 EUR (w godzinach od 9:00 do 18:00).

Centrum Pamięci Fausta Vrančića (Memorijalni centar Faust Vrančić), Prvić Luka – oferuje 20% upustu na wejściówki (w godzinach od 10:00 – 16:00).

Restauracja Šimun – 10% upustu na jedzenie i napoje

Bistro Strikoman’s  – 20% rabatu na jedzenie i napoje

Tony pizza & restaurant – 10% upustu na lunch/obiad (w godzinach od 12:00 do 17:00).

Restauracja Santa Maria – 50% upustu na tacos

Czwartek 28 września

Fjok –  bezpłatna wycieczka piesza z przewodnikiem „Okit na Camino ruti“  – początek u podnóża góry Okit o godzinie 16:00. Czas trwania wycieczki to półtorej godziny.

Garbun Steak House – zniżka 5% na jedzenie i napoje

Konoba Makina – upust 15% na jedzenie i napoje

Restauracja Rico – zniżka 15% na jedzenie i picie

Gara Burger House – 15% upustu na jedzenie i picie

Źródło: Wspólnota Turystyczna Miasta Vodice