Dalmacja - region Splitu

Miasteczka Riwiery Makarskiej – Podgora

Podgora jest znaną miejscowością turystyczną położoną na Riwierze Makarskiej, w odległości około 9 kilometrów od Makarskiej. Miejscowość słynie z pięknych, długich plaż pokrytych drobnymi kamieniami, a jej wizytówką jest nadmorska promenada z wysokimi palmami.

Podobnie jak w sąsiedniej miejscowości Tučepi, również tu znajdziemy wiele hoteli, jednak zakwaterowanie można też bez problemu znaleźć w prywatnych apartamentach. Podgora jest polecana w szczególności rodzinom z dziećmi, nie jest bowiem tak zatłoczona jak bardziej znane kurorty Riwiery takie jak Makarska czy Baška Voda, a jednocześnie bliskość gór i morza daje możliwość skorzystania z różnorodnych form wypoczynku.

Historia Podgory

Pierwsze wzmianki o miejscowości pochodzą z 1477 roku, choć badania archeologiczne potwierdzają, że miejscowość była zamieszkana już znacznie wcześniej.

Nazwa Podgory nawiązuje do jej położenia i w dosłownym tłumaczeniu oznacza ‘pod górą’ – miejscowość jest bowiem położona u stóp masywu Biokovo.

W czasie tureckich najazdów miasto pełniło strategiczną funkcję obronną, posiadając rozbudowany system murów obronnych. Do czasów dzisiejszych zachowały się z niego jednak tylko pozostałości (wieża Roščić).

W trakcie II wojny światowej miasto mocno ucierpiało – było bombardowane około 40 razy.

Miasto dzieli się na dwie części – starą, zwaną Górną Podgorą (Gornja Podgora) oraz Dolną Podgorę (Donja Podgora), po chorwacku określaną też czasem jako Kraj, która rozbudowała się po trzęsieniu ziemi z 1962 roku. Obecnie Podgorę zamieszkuje około 1500 osób.

Co zobaczyć w Podgorze

Niezaprzeczalnym atutem Podgory jest długa, ciągnąca się od mariny promenada porośnięta wysokimi palmami. W pobliżu Mariny znajduje się plac poświęcony Mihovilovi Pavlinoviciowi – znanemu, urodzonemu w Podgorze księdzu, politykowi i działaczowi społecznemu, który dążył do odrodzenia narodowego Chorwacji.

Charakterystycznym punktem miasta jest też pomnik Syrenki umieszczony przy głównej plaży miejskiej.

Obiekty sakralne

W Podgorze znajdziemy wyjątkowo dużo obiektów sakralnych – kościołów i kapliczek jest tu bowiem ponad dwadzieścia.

Na przylądku św. Tekli położony jest barokowy kościół św. Tekli (crkva sv. Tekle) zbudowany w 1626 roku. Na dziedzińcu kościoła można obejrzeć pozostałości cmentarza z czasów najazdów tureckich. Z miejscem tym związana jest też legenda, zgodnie z którą Tekla była dziewczyną, która zmarła w trakcie rejsu żaglowca po Adriatyku. Jej pogrążony w smutku ojciec nie chciał wrzucić ciała córki do morza, lecz pochował ją w miejscu, które dzisiaj jest nazywane przylądkiem Tekli. Grób dziewczyny był pierwszym grobem na cmentarzu, który z czasem powstał w tym miejscu.

Warty uwagi jest też kościół Wszystkich Świętych (crkva svih svetih), w którym znajduje się ołtarz z relikwiami św. Wincenta – patrona miejscowości. W pierwszą niedzielę po święcie Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny (15 sierpnia), odbywa się tu uroczysta msza św. ku czci świętego. W mieście organizowany jest wówczas duży jarmark przyciągający wielu turystów.

Przy innym kościele – kościele św. Rocha (crkva sv. Roka) znajduje się cmentarz, na którym ponoć leżą ofiary zarazy dżumy, która nawiedziła miejscowość w XVII wieku.

Warto również zwrócić uwagę na pięknie położoną wśród zieleni Kaplicę Najświętszego Serca Jezusowego (kapela Presvetog srca Isusova), wybudowaną w stylu weneckiego baroku.

Pomnik „Galebova krila”

Tuż nad Podgorą wznosi się 20-metrowy pomnik  w kształcie skrzydeł mewy wzniesiony w 1962 roku, zaprojektowany przez Rajka Radovicia. Poświęcony jest partyzanckiej marynarce wojennej ustanowionej w Podgorze 20 lat wcześniej, która w czasie II wojny światowej walczyła o wolność.

Jedno skrzydło pomnika przedstawione jest w pozycji do lotu – wyprostowane, zaś drugie, pochylone i złamane. W ten sposób autor pomnika oddał hołd wszystkim, którzy polegli za wyzwolenie kraju.

Do pomnika można dojechać małą uliczką odbijającą z drogi D8 lub dojść pieszo ścieżką prowadzącą nad portem.

Nieopodal pomnika znajdują się prehistoryczne mogiły, które określa się mianem Troja gomila. Są to cztery kurhany, spośród których trzy zachowały się w całości, czwarty zaś został zniszczony i można zobaczyć jedynie jego pozostałości.

Latarnia morska Ijak

Jest to jedna z ciekawszych i mniej typowych budowli w Podgorze. Stanowi połączenie latarni morskiej i kapliczki, którą poświęcono Najświętszej Maryi Pannie i św. Mikołajowi – patronowi żeglarzy. W niektórych źródłach, Ijak uważany jest za jedną z najstarszych latarń morskich na Adriatyku.

W górnej części latarni umieszczono źródło światła, które w przeszłości wskazywało drogę marynarzom i rybakom, zaś w fasadzie od strony morza, w dwóch niszach znajdują się płaskorzeźby Matki Bożej z Dzieciątkiem oraz św. Mikołaja. 

 

 

Górna Podgora

W Górnej Podgorze można obejrzeć pozostałości wieży Roščića, która była częścią systemu obrony przed Turkami wybudowanego w XVII i XVIII wieku. W trakcie ostatniego większego trzęsienia ziemi z 1962 roku wieża została poważnie uszkodzona.

 

Plaże w Podgorze

Centrum Podgory stanowi gęsta zabudowa przy ciągnących się przez ponad 5,5 km plażach, przy których wytyczono długą promenadę.

Do dyspozycji wypoczywających są tu liczne bary, restauracje i kawiarnie oraz plażowa infrastruktura. Przebywając tu z dziećmi można skorzystać z placu zabaw, parku wodnego czy przejażdżki ciuchcią.

Przy plażach są również miejsca dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Na szczególną uwagę zasługuje plaża Plišicav, uznawana za najpiękniejszą plażę w Podgorze. W sezonie plaża jest dość zatłoczona.

Chcąc znaleźć spokojniejsze miejsce do plażowania, można wybrać się na plażę Sutikla lub na plażę w dzielnicy Podgory Čaklje. W okolicy znajduje się również otoczona gęstym lasem sosnowym plaża Dračevac przeznaczona dla nudystów.

Lokalizacja Podgory, podobnie jak pozostałych miasteczek na Riwierze Makarskiej, sprzyja różnorodnym możliwościom wypoczynku. Można w niej spędzić całe wakacje, korzystając z wystarczająco rozbudowanej infrastruktury, jak również potraktować Podgorę jako bazę wypadową do zwiedzania okolicznych miast, wysp czy wypraw w góry.

Niewątpliwym atutem miejscowości jest względny sposób i nieco sielankowa atmosfera, przy jednoczesnym zagwarantowaniu wszystkich atrakcji niezbędnych do udanego urlopu.

 

Źródło: www.tz-podgora.hr