Dalmacja - region ZadaruREJONY CHORWACJIWyspy

Mandre na wyspie Pag

Mandre to wioska usytuowana w północno-zachodniej części wyspy Pag. Dzięki intensywnej rozbudowie, która zaszła przez ostatnie kilkanaście lat, Mandre rozrosło się do większego letniska, gwarantującego spokojny wypoczynek, a jednocześnie oferującego wszelkie dogodności turystyczne większych kurortów. Wioska administracyjnie należy do gminy Kolan, znajdującej się wewnątrz wyspy, choć jadąc przez Kolan można odnieść wrażenie,  że powinno być odwrotnie. Wszystko dlatego, że Mandre, ze swoimi długimi plażami, ciągnącej się przez kilka kilometrów promenadzie oraz wyjątkowej rozbudowie zaplecza turystycznego, stało się niezwykle popularne i właściwie samowystarczalne. Znajdziemy tu sklepy (w tym jeden większy Konzum), restauracje, stragany z pamiątkami, a także czynny w sezonie punkt, w którym można kupić świeże ryby. Za centrum miejscowości uchodzi port, wokół którego skupia się życie towarzyskie, a wieczorami, w sezonie organizowane są różnorodne występy artystyczne.

Przy porcie można również zaznajomić się z miejscową ofertą wycieczek na pobliskie wyspy czy do parków narodowych.

Przy tych wszystkich możliwościach, Mandre nie jest jednak miejscem jakoś szczególnie obleganym przez turystów. Jest umiarkowanie spokojne, oferta turystyczna nie jest nachalna. Doskonale nadaje się na wakacje z dziećmi – oferta atrakcji turystycznych dla najmłodszych jest wystarczająca, lecz nie przesadnie rozbudowana.

Oczywiście po sezonie, kiedy większość punktów usługowych oferujących towary i usługi dla turystów zostaje zamknięta, wioska staje się sennym i spokojnym miejscem, bez hałasu i tłoku. Według ostatnich dostępnych danych (z 2011 roku), w Mandre zamieszkiwało niespełna 400 mieszkańców. Teraz zapewne ich liczba jest większa, zważywszy zwłaszcza na fakt, że wioska ulega szybkiej rozbudowie, a nowe apartamentowce budowane są tutaj w zawrotnym tempie.

Plaże w Mandre

Plaże położone tuż przy głównym deptaku są w większości żwirowe lub żwirowo-betonowe i rozciągają się na długości około 4 km.  Znajdująca się tuż przy nich promenada nie jest wprawdzie wyłączona z ruchu kołowego, jednak samochodów na niej jest niewiele, nie przeszkadza to zatem w spokojnym wypoczynku.

Główna plaża, nosząca nazwę Mala Mandra, od 2006 roku może poszczycić się błękitną flagą.

Plaże charakteryzują się czystą wodą oraz oferują przepiękny widok na przeciwległe wyspy Škrada, Maun, Olib i Silba. Z rzeczy negatywnych warto wspomnieć, że woda dość szybko robi się głęboka, należy też uważać na wszechobecne jeżowce. Niewątpliwą zaletą tutejszych plaż jest natomiast fakt, że z uwagi na położenie, słońce oświetla plaże do późnych godzin wieczornych.

Inwestycje poczynione w ostatnich latach w Mandre to nie tylko rozbudowa zaplecza noclegowego, ale też piękne zagospodarowanie terenów przy morzu. Promenada została obsadzona roślinnością świetnie komponującą się z otoczeniem, a same plaże uzupełnione o drobne kamyki.

Co robić w Mandre

Miejsce jest świetną bazą wypadową do zwiedzania całej wyspy. Najbliższa większa miejscowość – Novalja, jest oddalona od Mandre o około 10 kilometrów.

W Mandre można skorzystać również z oferty wycieczek statkiem, organizowanych przez miejscowe firmy turystyczne. Jedną z opcji jest całodniowy rejs na wyspy Olib i Silba – dwie spokojne wysepki znajdujące się w pobliżu. Wycieczka to rejs oraz plażowanie na każdej z wysp, a w trakcie całodniowego pobytu organizator zapewnia również obiad serwowany na statku.

Z kolei wyspa Škrda jest popularna ze względu na ciekawe miejsca do nurkowania. U jej wybrzeży znajdują się podwodne jaskinie pełne różnorodnych ryb oraz roślin. Natomiast wody u wybrzeży wyspy Mauna są siedliskiem jednego z najpiękniejszych gatunków koralowców – gorgoni.

Z portu w Mandre można wypłynąć również na wycieczkę do Zadaru lub do Parku Narodowego Kornati.

Ciekawostki dotyczące Mandre

– Mandre to jeden z najmłodszych kurortów na wyspie Pag – nie ma tam zatem „starówki”, a najstarsze budynki pochodzą z lat 60. XX wieku;

– w czasie Wojny Ojczyźnianej wyspa była wymarła. Bliskość Zadaru i strefy wojennej skutecznie odstraszyła wówczas turystów oraz potencjalnych inwestorów;

– nazwa Mandre jest rzeczownikiem rodzaju żeńskiego w liczbie mnogiej – Chorwaci mówią zatem u Mandrima (w Mandre). Nazwa pochodzi prawdopodobnie od włoskiego słowa mandracchio  i oznacza część portu dla małych statków, osłoniętą od fal.

Źródło: http://www.mandre-pag.com