AKTUALNOŚCIWAKACJE W CHORWACJI

Dotyczące turystów zakazy obowiązujące w Chorwacji

Wyjazd do Chorwacji może wiązać się dodatkowymi kosztami, jeśli nieświadomie złamiemy obowiązuję przepisy, nawet jeśli o ich istnieniu nie mieliśmy pojęcia. Przed wyjazdem warto zatem zaznajomić z ogólnymi zakazami, a także aktualnymi zasadami dotyczącymi pobytu w miejscu, do którego się udajemy. Pozwoli to na uniknięcie nie tylko sytuacji, w których możemy czuć się zakłopotani, ale też dodatkowych wydatków.

Ogólne zakazy obowiązujące na teranie całej Chorwacji

Planując wakacje, warto wiedzieć, że w Chorwacji ściśle zabrania się każdej formy tak zwanego biwakowania na dziko. Spać można tylko w miejscach do tego przeznaczonych – namioty można rozstawiać tylko na polach namiotowych lub na kempingach, a za nieprzestrzeganie tego przepisu grożą wysokie kary.  Podobnie jest z parkowaniem kamperami – jest to możliwe wyłącznie w przeznaczonych do tego miejscach.

W większości miast, na problemy narażamy się w przypadku chodzenia poza plażą w stroju kąpielowym albo bez koszulki. Nie tylko jest to uznawane za brak taktu, ale w wielu miejscowościach może grozić otrzymaniem wysokiego mandatu.

Podobnie jest w przypadku spożywania alkoholu w miejscach publicznych, za co również możemy narazić się na restrykcje ze strony lokalnych władz, a przepisy niektórych z nich ściśle określają również wysokość kar pieniężnych.

W chorwackich punktach gastronomicznych i hotelach obowiązuje też zakaz palenia tytoniu poza wyznaczonymi do tego miejscami. Za złamanie tego zakazu można zostać ukaranym mandatem do 130 euro.

Zakazy obowiązujące w Splicie

Kwestie zakazów obowiązujących w mieście reguluje między innymi przyjęta przez władze miasta Decyzja w sprawie porządku i ładu publicznego na obszarze miasta Split (Odluka o javnom redu i miru na području grada Splita). Przepisy w tym zakresie zaostrzono w maju ubiegłego roku, wraz z określeniem wysokości mandatów, jakie mogą być nakładane na turystów (bo to głównie ich, choć nie wyłącznie dotyczą te przepisy), za niewłaściwe zachowania.

Jednym z zakazów już od dawna obowiązujących w Splicie, a teraz surowo karanych jest zakaz chodzenia poza plażą w stroju kąpielowym/ kąpielówkach, względnie bez założonej koszulki. Niewłaściwym strojem jest też bielizna, a także stroje z napisami promującymi środki odurzające. Za zachowania takie można otrzymać karę w wysokości 300 euro.

Wysokie kary grożą również w Splicie za spożywanie alkoholu w miejscach publicznych w ramach tzw. strefy A (starówka miasta aż do nabrzeża) oraz na terenie całego miasta w odległości do 100 metrów od szkół i przedszkoli. Za napoje alkoholowe, w świetle przepisów, uznaje się każdy napój zawierający alkohol, w tym piwo. Za picie napojów alkoholowych w takich miejscach grozi grzywna w wysokości 300 euro. Jeśli natomiast osoba będąca pod wpływem alkoholu będzie zachowywać się w sposób, który zostanie uznany za zakłócanie porządku publicznego, grzywna może wynieść nawet 4000 euro.

Zakaz nie dotyczy spożywania alkoholu w lokalach gastronomicznych, w tym w ustawionych przy nich ogródkach.

Przepisy mówią również o możliwości nałożenia mandatów w następujących przypadkach:

– za załatwianie potrzeb fizjologicznych w miejscach publicznych,

–  za wymiotowanie w miejscach publicznych,

– spanie w parkach, na trawnikach, parkingach i w innych miejscach publicznych,

– spożywanie posiłków i napojów na schodach i podłogach miejsc uznawanych na publiczne znajdujących się w strefie A, jeśli ich konsumpcja mogłaby doprowadzić do uszkodzenia tych miejsc publicznych,

– siedzenie przed obiektami gastronomicznymi po ich zamknięciu,

– wspinanie się na i siedzenie na pomnikach,

– wchodzenie i kąpanie się fontannach.

Nadzór nad przestrzeganiem przepisów we wskazanym zakresie sprawuje straż miejska miasta Split oraz funkcjonariusze policji.

Zakazy obowiązujące w Dubrowniku

Przepisy obowiązujące w Dubrowniku określają możliwość otrzymania mandatu w podobnych przypadkach co te dotyczące Splitu i są egzekwowane przez straż miejską na podstawie miejscowego aktu prawnego – Decyzji w sprawie porządku publicznego (Odluka o javnom redu).

Zgodnie ze wskazanym aktem prawnym, w historycznej części miasta zabronione jest:

– chodzenie w stroju kąpielowym, bez odzieży lub części odzieży,

– jeżdżenie na rowerach, elektrycznych hulajnogach, motocyklach, skuterach i samochodami bez specjalnego zezwolenia (z wyjątkiem rowerków dla dzieci do lat 7);

– wyrzucanie na ziemię niedopałków papierosów,

– spluwanie na ziemię,

– prowadzenie psa bez smyczy,

– spożywanie jedzenia, picia oraz zachowywanie się w nieodpowiedni sposób w pobliżu zabytków,

– wspinanie się na mury miasta i nie przestrzeganie określonych reguł.

Przepisy regulują również kwestie zakazu spożywania alkoholu w miejscach publicznych, a od zeszłego roku w mieście obowiązuje też zakaz poruszania się po centrum miasta z walizkami na kółkach. Zakaz ten wprowadzono, mając na uwadze konieczność zmniejszenia hałasu, jaki takie walizki powodowały. Za złamanie zakazu można zostać ukaranym mandatem w wysokości 265 euro.

Zakazy obowiązujące w Makarskiej

Na obszarze miasta zabronione jest spożywanie napojów alkoholowych w miejscach publicznych, w tym przed sklepami, na plażach, a wysokość mandatu, jaki można otrzymać wynosi od 40 do 132 euro.  Taki sam wymiar mandatu obowiązuje w przypadku ukarania za chodzenie poza plażą po mieście w stroju kąpielowym.

Makarska zaczęła również walczyć ze zjawiskiem zabierania psów na plaże i obecnie psy mogą kąpać się wyłącznie na przeznaczonej dla nich plaży (Plaža Ramovi).

Na koniec warto wspomnieć o jeszcze jednym obowiązującym w niemal wszystkich nadmorskich miejscowościach, mniej lub bardziej formalnym zakazie. Chodzi o pozostawianie ręczników czy koców na plażach po zapadnięciu zmroku. Wraz z coraz większą liczbą turystów w chorwackich nadmorskich miejscowościach, w niektórych z nich zaczęło brakować miejsc na plażach. Pozostawianie zatem swoich rzeczy, takich jak ręczniki czy maty na plażach jest traktowane jako swoiste „rezerwowanie” danego miejsca, na co zgody nie ma. Przedmioty osobiste należy zatem zabierać z plaży przed zapadnięciem zmroku, gdyż jeśli tego zrobimy, mogą zostać „posprzątane” przez odpowiednie służby.

www. split.hr, www.gov.pl, www.dubrovnikpress.hr