AKTUALNOŚCICIEKAWOSTKI O CHORWACJI

Chorwacja ojczyzną krawata – dzisiaj obchodzimy jego święto

Dzisiaj, 18 października obchodzony jest Światowy Dzień Krawata – elementu ubioru, którego istnienie przypisuje się Chorwatom.

Historia tej części stroju sięga XVII wieku. Początkowo, krawat miał formę chusty wiązanej pod szyją i był noszony przez chorwackich żołnierzy, którzy walczyli pod francuską banderą w wojnie trzydziestoletniej. Fakt ten został na tyle udokumentowany, że to właśnie Chorwatom przypisuje się pomysł na ten element garderoby, który z ówczesnych chust wyewoluował do znanej nam współczesnej wersji.

W XVII wieku na chusty te miał ponoć zwrócić uwagę – mający wówczas zaledwie 7 lat – francuski król Ludwik XIV, który zauważył je u chorwackich żołnierzy, którzy w galowych strojach stawili się na uroczystą paradę. Bardzo przypadły one do gustu młodemu francuskiemu królowi, a jego zainteresowanie spowodowało, że krawaty wkrótce rozpowszechniły się wśród francuskiej arystokracji wyznaczającej w ówczesnych czasach trendy w świecie mody. Szybko zyskały popularność i stały się symbolem dobrego stylu. Wkrótce moda na nie przeniosła się z Francji do Anglii, a później do innych krajów Europy i poza nią. Dzisiaj nikt nie wyobraża sobie mody męskiej bez tego nadającego szyku i elegancji elementu.

Światowy Dzień Krawata

Światowy Dzień Krawata to stosunkowo młode święto – jest obchodzone dopiero od 2003 roku. W roku tym, w ramach obchodów święta, „ubrano” w olbrzymich rozmiarów krawat amfiteatr w Puli. Niecodzienną instalację stworzoną przez Marijana Bušića pokazało wówczas wiele telewizji na świecie, promując tym samym samo wydarzenie oraz Chorwację.

W Chorwacji Światowy Dzień Krawata jest obchodzony co roku uroczyście i wyjątkowo. W większych miastach organizowane są uroczystości, a jedną z bardziej znanych jest ceremonia zmiany warty Pułku Krawata mająca miejsce w Zagrzebiu. Podczas uroczystości żołnierze ubrani w czerwone chusty przechodzą ulicami miasta do miejsc, w których następuje zmiana warty.

Wspomnieć warto też, że w właśnie w Zagrzebiu znajduje się jeden z najstarszych sklepów z krawatami, funkcjonujący od 1950 roku. Krawat jest też oczywiście jedną z pamiątek, którą z pewnością warto przywieźć z Chorwacji.

Źródło: www.povijest.hr