CIEKAWOSTKI O CHORWACJIKuchnia chorwacka

Bobići – chorwacki smakołyk na dzień Wszystkich Świętych

Słodkie kuleczki przygotowywane z mielonych migdałów i cukru są charakterystycznym elementem kuchni Splitu, ale można je znaleźć również w innych miastach – w Szybeniku nazywane są favete, zaś w Dubrowniku  fave dei santi lub fave dei morti.

Przepis na bobići wywodzi się z XVII wieku i został prawdopodobnie przywieziony z Włoch. Niegdyś, bobići pojawiały się tylko w bogatszych rodzinach, z czasem jednak stały się dostępne dla wszystkich. Nazwa bobići nawiązuje do fasoli – ciasteczka przypominają nieco ich kształt, a ponieważ dawniej wierzono, że fasola strzeże dusz zmarłych, bobići przygotowywano głównie w okresie Wszystkich Świętych. Obecnie stały się jednym ze smakołyków kojarzonych ze Splitem, który w sklepach z pamiątkami można kupić przez cały rok.

Tradycyjne bobići przygotowywane są ręcznie. Występują w wersji jasnej oraz ciemnej, z dodatkiem kakao.

Głównymi składnikami bobićiów są mielone migdały, cukier, jajka, rum lub likier (ewentualnie rakija lub prošek), starta gałka muszkatołowa, skórka z cytryny oraz pokruszone biszkopty. Po upieczeniu ciasteczka są suche i mogą być długo przechowywane.

Jeśli macie ochotę przygotować je sami w zaciszu domowym, w Internecie znajdziecie bez trudu kilka przepisów, różniących się od siebie składnikami, jak i sposobem przygotowania.  Poniżej przedstawiam jeden ze sprawdzonych przepisów. Pamiętajcie, że migdałów do przygotowania bobićiów nie obieramy ze skórki!

Składniki:

250 g migdałów

250 g cukru pudru

1 jajko

1 łyżeczka rumu (można go zastąpić rakiją, proškiem lub innym likierem)

¼ łyżeczki mielonej gałki muszkatołowej

skórka z połowy cytryny

2 łyżki pokruszonych biszkoptów lub bułki tartej

15 g kakao

Sposób przygotowania:

  1. Migdały posiekać, przeprażyć na patelni lub wstawić do nagrzanego do temperatury 180˚C piekarnika na 10 minut. Zmielić.
  2. Piekarnik ustawić na temperaturę 100˚C.
  3. Oddzielić żółtko od białka. Żółtko utrzeć z cukrem pudrem, dodać zmielone migdały, rum, gałkę muszkatołową i startą skórkę z połowy cytryny.
  4. Białko ubić i dodać do wcześniej przygotowanej masy. Masa będzie miała kruchą konsystencję, ale taka powinna być.
  5. Podzielić ciasto na dwie części. Do jednej dodać pokruszone biszkopty (lub bułkę tartą), a do drugiej kakao. Każdą z części ciasta dokładnie wyrobić.
  6. Oderwać kawałek ciasta i uformować wałeczek grubości ok. 1 cm. Odkrajać nożem kawałki o długości ok. 1 cm i formować niewielkie kuleczki.
  7. Układać kuleczki na papierze do pieczenia, tak aby nie skleiły się ze sobą. Piec w temperaturze ok. 100˚C przez około 25-30 minut.

Wyjąć z piekarnika i ostudzić.

Smacznego!

Źródło: wikipedia, coolinarika.com, https://bakeme.com.hr/bobici/